Helicobacter pylori a wrzody żołądka

Atlantic Clinic

Osoby z chorobą wrzodową miały przed sobą długą drogę leczenia. Nie dość, że musiały stosować leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego i zobojętniającego jego odczyn, to ponadto, musiały stosować również restrykcyjną dietę. Rewolucyjnym okazał się fakt, że sprawcą ich powstawania w 80% jest bakteria Helicobacter pylori. To sprawiło, że można było wprowadzić nowe metody leczenia oparte na stosowaniu kuracji antybiotykowej.
Helicobacter pylori – szkodnik wszech czasów
Nosicielami tej bakterii jest około 70% populacji w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych. H. pyroli jest tak powszechna, gdyż do zarażenia dochodzi z reguły w dzieciństwie i głównym źródłem bakterii jest matka. Zakażenie zazwyczaj przebiega bezobjawowo i poza przewlekłym stanem zapalnym nie stwierdza się żadnych poważniejszych zmian.
Jednak nie do końca jest tak kolorowo. Bakteria ta może żyć w organizmie człowieka nawet dziesięciolecia! A co za tym idzie, stan zapalny ostatecznie prowadzi do wrzodów żołądka, a nawet… nowotworu. Miejsce bytowania Helicobacter pylori to powierzchnia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, rzadziej występuje na błonie wyścielającej przełyk. Podczas przewlekłego stanu zapalnego i ustawicznego namnażania się bakterii (które go powodują) błona śluzowa jest niszczona prowadząc do choroby wrzodowej.
Diagnostyka zakażenia
Aby sprawdzić, czy aby na pewno w organizmie znajduje się Helicobacter pylori można zrobić to na kilka sposobów. Diagnostykę można podzielić na badania inwazyjne, takie jak: gastroskopia, a także badanie nieinwazyjne, np. testy serologiczne z krwi, testy z kału, czy test oddechowy.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Atlantic Clinic
Unit 4, Mountbatten Business Centre
Millbrook Road East
Southampton
Hampshire
SO15 1HY


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...