Tak czy Nie dla Brexitu jak zadecydują Brytyjczycy. Jakie skutki może mieć wyjście z Unii UK dla gospodarki światowej?

Brytyjczycy zdecydują w referendum 23 czerwca, czy opuszczą Unię Europejską, czy pozostaną w jej składzie. Sondaże przed referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE wskazują na niemal równe siły zwolenników i przeciwników Brexitu. Ostatnie sondaże przed czwartkowym referendum przygotowane dla “Mail on Sunday” i “Sunday Times” pokazują niewielką przewagę dla zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UK 45 proc. Brytyjczyków zagłosowałoby za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie. Za Brexitem opowiedziałoby się 42 proc.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Na wyjściu Brytyjczyków z Unii stracili by także eksporterzy. W ubiegłym roku wartość wyeksportowanych tam towarów sięgnęła 11 mld euro. Szacunki Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej wskazywały, że w tym roku wartość eksportu mogłaby dojść do poziomu 12 mld euro. Eksperci Euler Hermes oceniają, że straty na eksporcie produktów rolno-spożywczych mogą sięgnąć 100 mln euro rocznie.

Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE byłoby precedensem i nikt do końca nie wie, jak na Brexit zareagowałyby rynki – mówi Marcin Mrowiec z Banku Pekao. – W pierwszym rzędzie Brexit uderzy w gospodarkę Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza w kanał handlu zagranicznego. Należy też pamiętać, że groźba Brexitu już teraz mocno wpływa na politykę banków centralnych, zwłaszcza Fed i EBC – dodaje Bartosz Sawicki z TMS Brokers. Wiktor Wojciechowski z Plus Banku zauważa, że Brexit wzmocniłby tendencje separatystyczne w ramach UE, co wiązałoby się ze wzrostem ryzyka wewnątrz Unii. To z kolei negatywnie wpłynęłoby na waluty i papiery skarbowe państw członkowskich, w tym Polski. [sam id=”1″ codes=”true”]Były pokerzysta i europarlamentarzysta z Litwy Antanas Guoga zaproponował Nigelowi Farage’owi zakład o milion euro, o to czy Wielka Brytania opuści UE czy pozostanie. Przegrany miałby wpłacić tą kwotę na wskazaną przez przeciwnika fundację

 


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...