Ile kosztuje przeżycie w Wielkiej Brytanii?

Ile kosztuje przeżycie w Wielkiej Brytanii?

Trudno jest podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ koszty życia różnią się w zależności od regionu, stylu życia i innych czynników. Jednak według dwóch organizacji charytatywnych, Joseph Rowntree Foundation (JRF) i Trussell Trust, tygodniowy koszt egzystencji na elementarnym poziomie w UK wynosi 120 funtów dla osoby dorosłej i 200 funtów dla pary.

Koszyk zawierający „niezbędne produkty/usługi” został sporządzony przez JRF i Trussell Trust i składa się na niego:

  • 37 funtów tygodniowo przeznaczanych na jedzenie dla osoby dorosłej lub 67 funtów na parę
  • 35 funtów/44 funty na opłacenie rachunków za energię
  • 16 GBP/32 GBP na szeroko pojętą logistykę (bilety komunikacyjne etc)
  • 13 GBP/23 GBP na „inne”, czyli choćby przybory toaletowe, płyn do mycia naczyń, pastę do zębów, strzyżenie włosów i opłaty bankowe
  • 20/31 funtów tygodniowo na rachunki za wodę, telefony i internet oraz ubrania

Oznacza to, że aby przeżyć w Wielkiej Brytanii, osoba dorosła musi wydać co najmniej 840 funtów miesięcznie, a para co najmniej 1680 funtów miesięcznie.

Te kwoty są jednak tylko szacunkami i mogą być wyższe w przypadku osób, które mieszkają w większych miastach, mają dzieci lub mają inne wydatki.

W ostatnich latach koszty życia w Wielkiej Brytanii rosną, co sprawia, że coraz trudniej jest przeżyć na niskich dochodach. W 2023 roku świadczenia z tytułu Universal Credit zostały podniesione do poziomu 85 funtów tygodniowo dla osoby dorosłej w wieku powyżej 25 lat. Jednak ta kwota jest wciąż znacznie niższa niż rzeczywiste koszty życia.

W związku z tym wiele osób o niskich dochodach jest zmuszonych korzystać z pomocy społecznej lub banków żywności. W 2022 roku z pomocy banków żywności skorzystało ponad 2,5 miliona osób.

Rząd Wielkiej Brytanii powinien podjąć działania w celu poprawy sytuacji osób o niskich dochodach. W tym celu należy zwiększyć wysokość świadczeń społecznych, podnieść płacę minimalną i zapewnić dostęp do taniego mieszkania.

Wydarzenia
Reklama

Najnowsze artykuły
Najnowsze artykuły