Wywiad z p. Tomaszem Cecotem , zdobywcą prestiżowego wyróżnienia British Academy Awards dla szkół językowych.
Rozmowę prowadzą uczniowie klasy 8. Polskiej Szkoły Sobotniej im. F. Chopina w Southampton.

British Academy przyznała panu wyróżnienie, czego dokładnie ono dotyczy?
Przy współpracy z SOS Polonia udało nam się stworzyć bardzo ważny projekt, który nazwaliśmy Klubem Młodzieży Polskiej. Są to warsztaty skierowane do młodych ludzi między 14 a 16 rokiem życia.
Dlaczego postawił pan akurat na ten projekt i skąd pomysł wzięcia udziału w konkursie?
To Polska Macierz Szkolna zaproponowała nam wzięcie udziału w tym wydarzeniu.
Jednocześnie stwierdziliśmy, że projekt jest na tyle wartościowy, że warto go rozwijać.
W Southampton nie ma bowiem miejsca, gdzie młodzież mogłaby przyjść, spotkać się , wymienić się informacjami.
To, co proponujemy, to przede wszystkim zajęcia z historii Polski, języka polskiego, ale także  warsztaty dotyczące samorozwoju. Uczestnicy  mają okazję  ćwiczyć tu także  umiejętności, takie jak tłumaczenie tekstów z j. polskiego na angielski i odwrotnie. [sam id=”1″ codes=”true”] Co dokładnie jest  nagrodą?
Naszą nagrodą jest wyróżnienie, za które otrzymaliśmy  4000 funtów. Jednocześnie zostaliśmy nominowani do głównej nagrody, którą jest kilkudniowa wycieczka objazdowa po największych polskich miastach. Uczestnicy warsztatów będą mogli zwiedzić Warszawę, Kraków, Gdańsk i Poznań.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Na co zostaną przekazane wygrane pieniądze?
Zostaną one przeznaczone m.in.  na wyposażenie biblioteki w lektury dla starszej młodzieży, współpracę z Kółkiem Teatralnym w naszej szkole,  nawiązanie współpracy z innymi szkołami w regionie i oczywiście na rozwój naszej młodzieży.
Co, według pana, jest najmocniejszym punktem tego projektu?
Przede wszystkim uczestnicy.
Natomiast sam projekt daje szansę, której jeszcze tu nie ma. Jesteśmy w pewnym sensie pionierami w tej dziedzinie .Dlatego British Academy zdecydowało, że to właśnie nasz projekt zasługuje na wyróżnienie i wsparcie.
Jak długo powstawał pański projekt?
Ten projekt dojrzewał w mojej głowie przez około 15 lat. Jest to konsekwencja tego, co już kiedyś robiłem w Polsce. Samo opisanie tego zajęło nam natomiast jakieś dwa miesiące, działo się  to podczas różnego rodzaju spotkań, rozmów i właściwie nadal cały czas pracujemy nad udoskonalaniem tego projektu.
Jakie są pańskie plany na przyszłość?
Obecnie współpracujemy z SOS Polonia nad aktywizacją naszej młodzieży w Southampton i to jest nasz cel. Mam nadzieję, że Klub Młodzieży Polskiej się rozwinie i że wy również kiedyś zasilicie tę grupę. Zachęcam wszystkich młodych ludzi, do tego by pogłębiali swą wiedzę  na temat Polski i by zacieśniali więź z nią, chociażby przez wzięcie udziału w  warsztatach, które proponujemy.

Polska szkoła im.F. Chopina w Southampton


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...