Clinton pogratulowała zwycięstwa Trumpowi

Donald Trump

Nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump został we wtorek wybrany na 45. prezydenta USA – podała agencja AP.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Wygrywając w stanie Wisconsin, zdobył kolejnych 10 głosów elektorskich i przekroczył 270 głosów wymaganych do zwycięstwa.
Hillary Clinton zadzwoniła do Donalda Trumpa, aby uznać swą porażkę – poinformowała telewizja CNN.

Według portalu Politico Trump uzyskał 276 głosów elektorskich, a jego rywalka, Demokratka Hillary Clinton – 218.

Republikanie prawdopodobnie zachowali także kontrolę w obu izbach Kongresu. Bloomberg prognozuje, że w Izbie Reprezentantów Republikanie mają już zapewnione 233 miejsca, a Demokraci 175 miejsc z 436 łącznie. W Senacie Republikanie mają już zapewnione 51 miejsc, a Demokraci 46 miejsc – liczba miejsc w tej izbie wynosi 100.

Donald Trump objął zdecydowane prowadzenie w wyścigu do Białego Domu po zwycięstwie na Florydzie. Przedtem zdecydowanym zwycięstwem Trumpa zakończyły się wybory w Ohio, jednym z kluczowych dla wygranej w wyborach prezydenckich stanów “wahających się”. Kandydat Republikanów pokonał tam Hillary Clinton znaczną większością glosów: 53,2 do 42,3 proc.

Wygrana Trumpa w Ohio była wyższa niż przewidywano na podstawie sondaży przedwyborczych, a Ohio uchodzi za najlepszy barometr nastrojów politycznych w USA. Znane jest powiedzenie: „Gdzie zmierza Ohio, tam i Ameryka” (As Ohio goes, America goes). Stan ten to ośrodek tradycyjnego przemysłu ciężkiego, który mocno ucierpiał w wyniku przemian gospodarczych i wielu ludzi straciło tam pracę. Ta kategoria społeczna to większość elektoratu Trumpa.

W innym ważnym stanie „wahadłowym”, Wirginii, zwyciężyła, zgodne z przewidywaniami, Hillary Clinton, w stosunku 48 do 47 procent. Stan ten daje zwycięzcy 13 głosów elektorskich. Kandydatka Demokratów wygrała także w Colorado: 48,6 do 43,9 procent, gdzie stawką jest 9 głosów elektorskich.

Zgodnie z oczekiwaniami, Clinton wygrała wybory w stanach Kalifornia, Maryland, Connecticut, Maine, Illinois, Massachusetts, Delaware, New Jersey, Nowy Meksyk, Rhode Island, Vermont i w stołecznym Dystrykcie Kolumbia (DC), czyli Waszyngtonie.

Trump zwyciężył – też tak jak przewidywano – w Alabamie, Arkansas, Indianie, Kansas, Kentucky, Luizjanie, Mississipi, Missouri, Montanie, Nebrasce, Oklahomie, Karolinie Południowej, Karolinie Północnej, Północnej Dakocie, Południowej Dakocie, Tennessee, Teksasie, Zachodniej Wirginii, Idaho i Wyoming – czyli głównie w konserwatywnych stanach amerykańskiego Zachodu i Południa.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...