Paweł Baran. Witam serdecznie członków zespołu Tabu w imieniu swoim oraz gazety GŁOS POLONII COM, która jest patronem medialnym Waszego koncertu w Southampton w UK. Wiem, że bardzo dużo koncertujecie, liczba ok. pół tysiąca koncertów mówi sama za siebie. Czy możecie powiedzieć naszym czytelnikom, czy Wasz koncert w Southampton jest pierwszym koncertem za granicą, czy może zdarzało Wam się już grać poza granicami Polski?[sam id=”1″ codes=”true”] Tabu. Zdarzyło nam się grać poza granicami polski nie raz. Wystąpiliśmy m.in w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Ukraina, Niemcy. W 2007 roku gościliśmy też w Anglii w Londyńskim klubie Cargo na zaproszenie naszych przyjaciół z zespołu Natty Dreadlocks. Była to wspaniała wycieczka, którą wspominamy bardzo często bo zagraliśmy tam jeden koncert a przebywaliśmy na wyspach cały tydzień :).
_DSC6786700465 Paweł Baran. Czy poza koncertem w Southampton, macie jeszcze w planie jakieś koncerty na Wyspach Brytyjskich?
Tabu. Przyjeżdżamy na wyspy zagrać trzy koncerty. Southampton będzie pierwszym z nich. Pozostałe dwa zagramy w Londyńskim klubie T.Chances oraz w klubie The Record Factory w Glasgow.
Paweł Baran. Jakie utwory są przewidziane na wasz koncert w Southampton? Czy będzie to materiał z jednej wybranej płyty, czy raczej mieszkanka z wszystkich płyt?
Tabu. Jako że na wyspach nie gramy zbyt często, to chcemy się pokazać z jak najszerszej strony. Zagramy obszerne koncerty z materiałem przekrojowym ze wszystkich naszych płyt. Pojawią się również premierowe utwory, które znajdą się na naszej nadchodzącej płycie.
Paweł Baran. Jakie plany na kolejne występy zespołu Tabu w Polsce, czy macie już rozpisany grafik koncertów na cały rok 2015 i czy możecie przybliżyć naszym czytelnikom, gdzie zagracie w najbliższym czasie, na przestrzeni najbliższego miesiąca czy dwóch?
Tabu. Jako że wkrótce chcemy rozpocząć nagrywanie naszej nowej płyty – najbliższy miesiąc mamy zarezerwowany na tworzenie i szlifowanie nowego materiału, więc te najbliższe koncerty to właśnie trasa na Wyspy. Dlatego będziemy u Was na całkowitej świeżości, co z pewnością przełoży się na wspaniałe koncerty! Dodatkowo w trakcie planowania jest cały tegoroczny sezon plenerowy. Poinformujemy o wszystkich planowanych koncertach w najbliższym czasie, a będzie ich naprawdę sporo.
_DSC6864700467Paweł Baran. Czy pracujecie obecnie nad kolejną płytą, a jeśli tak to jaka ona będzie i kiedy możemy się jej spodziewać?
Tabu. Tak jak już wspomniałem wcześniej, intensywnie pracujemy nad nowymi numerami. Płyta jak każda będzie bardzo zróżnicowana i bardzo przebojowa. Za każdym razem chcemy by była lepsza niż poprzednia i jesteśmy przekonani że tym razem również tak będzie.
Paweł Baran. Skąd czerpiecie inspirację do waszych utworów i kto jest głównym twórcą waszych tekstów?
Tabu. Inspiracje jak większość artystów czerpiemy z codziennego życia oraz z naszych serc. Twórcą większości tekstów jest nasz wokalista Rafał Karwot. Muzykę tworzymy wspólnie.
Paweł Baran. Jak dzisiaj wg was wygląda Polska scena reggae? Czy można ją przyrównać do sceny reggae na zachodzie Europy lub na świecie, czy raczej jest jeszcze przepaść?
Tabu. Moim zdaniem scena reggae w Polsce ma się bardzo dobrze. Jest sporo festiwali reggae oraz wiele zespołów. Poziom jest bardzo zróżnicowany ale jest coraz więcej ekip które w niczym nie ustępują zagranicznym wykonawcom. Myślę że nie mamy się czego wstydzić.
_DSC6830700465Paweł Baran. Festiwal „Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi” w Wodzisławiu Śląskim, którego jesteście współorganizatorem, jakie były jego początki? Czy trudno było zawiązać taką inicjatywę, gdy przygotowywaliście pierwszą edycję festiwalu? Czy wystąpiło wiele zespołów i czy pierwszy festiwal zgromadził wielu fanów?
Tabu. Pierwszy festiwal, jak to zwykle bywa na początku, zorganizowany był troszkę na wariackich papierach z minimalnym nakładem finansowym. Został przyjęty bardzo pozytywnie, zjawiło się mnóstwo osób, co dało energię do organizacji kolejnych edycji. Tego typu inicjatywy wymagają bardzo wiele pracy i samozaparcia, nam się to jakoś udawało robić przez ostatnie 10 lat i mamy nadzieję że uda się przez kolejne 10.
Paweł Baran. Jak sam festiwal jest dzisiaj postrzegany przez miasto Wodzisław Śląski i przez jego mieszkańców?
Tabu. Jak każda impreza ma swoich zwolenników i przeciwników, ale myślę że zdecydowana większość to zwolennicy. Wodzisław Śląski coraz częściej kojarzony jest z tą imprezą poza granicami województwa a nawet kraju co jest dużym sukcesem promocyjnym zarówno miasta jak i festiwalu. Mamy duże wsparcie ze strony miasta i staramy się dać to samo z naszej strony.
 
Paweł Baran. I już na koniec  tak bardziej prywatnie o was, z jakich miejsc w Polsce pochodzą członkowie zespołu?
_DSC6819700465Tabu. Cała ekipa pochodzi z okolic Wodzisławia Śląskiego (co ciekawe nikt nie jest z samego Wodzisławia). To jest bardzo duże ułatwienie logistyczne, które pomaga nam spotykać się w jednym miejscu na próbach gdy tylko zachodzi taka potrzeba.
Paweł Baran. Gracie bardzo dużo koncertów, których ilość szczególnie wzmaga się w okresie letnim, oprócz tego na pewno macie próby zespołu.  Jak z takim trybem waszego życia radzą sobie wasze rodziny? Czy wspierają was?
Tabu. Zespół powstał jeszcze w czasie kiedy nikt z nas nie miał założonej rodziny. Dziś większość jest w związkach i mamy już sporą gromadkę dzieci. Nasze partnerki dojrzewały do tej sytuacji razem z nami wiec naturalnie nauczyły się z tym żyć :). One wspierają nas a my ich i jakoś to działa. Musimy zaznaczyć że nie robimy tego zawodowo, każdy z nas dodatkowo pracuje poza muzycznie więc poświęcenie dla sprawy jest ogromne. Ale dajemy radę i mamy nadzieję że tak pozostanie na zawsze.
Paweł Baran. Dziękuję za rozmowę i za poświęcony czas. Do zobaczenia niebawem w Southampton.
Tabu. Dziękujemy i zapraszamy na koncert!
Rozmawiał: Paweł Baran

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...