Gdańska Katownia

Ewa Michałowska - Walkiewicz

W Zielonej Bramie miasta
Spacerując po Gdańsku, można odwiedzić katownię, w której przed wiekami przetrzymywani byli groźni przestępcy i osoby nie płacące podatków. Znajduje się ona w Zielonej Bramie Gdańska, na tak zwanym Targu Węglowym.
Szesnastowieczna katownia
Wspomniane miejsce kaźni dla wielu mieszkańców Gdańska, powstało w wieku szesnastym. Dokładnie powołano je do istnienia w latach 1593- 1604. Fundatorem jego był Antoni van Obberghen, a dekoracje w nim zostały wykonane przez Willema van der Meera. Więzienie to, zwane potocznie katownią, usytuowane zostało w Wieży, zwanej z czasem Więzienną. Często nazywano ją także Wieżą Przeklętych, lub po prostu Przeklętą Wieżą. [sam id=”1″ codes=”true”]Nie przetrzymywano w jej murach tylko groźnych przestępców, ale czasem bywali w niej ludzie z biedy nie mający na opłatę podatków. Bywali w jej i ci, którzy głośno przeklinali ówczesną władzę Gdańska, a jedyną swoją sprawiedliwość upatrywali w śmierci rządzących.
Warto jest zauważyć
Zgromadzono w Wieży Więziennej szereg narzędzi tortur, którymi zadawano męczarnie i katusze osadzonym w niej ludziom. Jest tutaj wiele łańcuchów i kajdan, którymi krępowano osadzonych przy zimnej i wilgotnej ścianie. Legowisko ówczesnego więźnia, stanowiła garstka rzuconej słomy na zimnym glinianym klepisku.
Oślica
Wśród zgromadzonego w wieży sprzętu katorżniczego, jest też znana mieszkańcom szesnastowiecznego Gdańska oślica. Sadzano na niej ludzi, najczęściej ze sobą zwaśnionych i musieli na niej przebywać tak długo, aż doszli oni do porozumienia.
To przerażające niegdyś miejsce, jest teraz ciekawym muzeum, do którego została zaproszona nasza redakcja.
Ewa Michałowska – Walkiewicz

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...