Grupa Sterująca ds. Brexitu w PE: wycofanie się Wielkiej Brytanii z UE powinno odbyć się w sposób uporządkowany

Fot. PE

W interesie obu stron leży, by wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbyło się w sposób uporządkowany na podstawie zawartego porozumienia – oświadczyła europarlamentarna Grupa Sterująca ds. Brexitu PE w odpowiedzi na objęcie urzędu premiera Wielkiej Brytanii przez Borisa Johnsona.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

W środę odbyło się spotkanie Grupy pod przewodnictwem Guya Verhofstadta z unijnym negocjatorem ds. brexitu Michelem Barnierem. W wydanym po tym spotkaniu stanowisku podkreślono, że Grupa Sterująca ds. Brexitu (BSG) oczekuje konstruktywnej współpracy z nowym premierem Wielkiej Brytanii i jego rządem.

Grupa wyraża przekonanie, że w sytuacji gdy Zjednoczone Królestwo postanowi trwać przy wniosku z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej notyfikującym zamiar opuszczenia Wspólnoty, to w interesie obu stron leży, by odejście Wielkiej Brytanii odbyło się w sposób “uporządkowany”.

“Uporządkowane wyjście” – w ocenie BSG – jest zaś możliwe tylko wtedy, gdy zagwarantowane będą prawa obywateli, wzajemne rozliczenia finansowe oraz mechanizm, który zapewni brak twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną, chroniący tzw. porozumienie wielkopiątkowe.

“Porozumienie o odstąpieniu uzgodnione między UE, a rządem Wielkiej Brytanii zapewnia te gwarancje” – głosi stanowisko Grupy Sterującej ds. Brexitu. Grupa potwierdziła też swoje zaangażowanie w umowę o odstąpieniu i zauważyła, że rząd Zjednoczonego Królestwa, zgodnie z decyzją Rady Europejskiej (UE) 2019/584, zgodził się, że umowy nie można renegocjować.

BSG jest jednak otwarta na rozważenie zmian w deklaracji politycznej.

W ocenie Grupy, “ostatnie oświadczenia, w tym te wypowiedziane podczas kampanii przywódczej Partii Konserwatywnej, znacznie zwiększyły ryzyko nieuporządkowanego wyjścia z Wielkiej Brytanii z UE”. Grupa podkreśla też, że “wyjście bez umowy byłoby bardzo szkodliwe z ekonomicznego punktu widzenia”.

BSG w swoim oświadczeniu wyraziła uznanie dla gotowości i środków awaryjnych podjętych przez instytucje UE i 27 państw członkowskich podejmowanych na wypadek bezumownego brexitu, ale podkreśla, że takie wyjście nie zostanie złagodzone żadną formą ustaleń ani mini-porozumieniami między UE, a Wielką Brytanią.

BSG przypomina też o “determinacji Parlamentu Europejskiego, aby zagwarantować, że w scenariuszu bez porozumienia nie będzie żadnych zakłóceń dla obywateli UE w Wielkiej Brytanii ani dla obywateli Wielkiej Brytanii w UE, których prawa powinny być w pełni chronione”.

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Johnson został ogłoszony we wtorek nowym liderem rządzącej Partii Konserwatywnej, a w środę polityk objął także urząd premiera w miejsce ustępującej Theresy May. Johnson wielokrotnie wyrażał zamiar renegocjacji zawartej w ubiegłym roku umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE.

PAP


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...