Hołd Bohaterom Powstania Listopadowego !!!

zdj. Piotr Rosik

“Oby pamięć nie zaginęła o tych 212 bohaterach Powstania Listopadowego, którzy po stoczonych bojach z rosyjskim najeźdźcą i 3-letnim pobycie w pruskiej niewoli-przybyli do Portsmouth w lutym 1834. Żaden z tych Powstańców nie doczekał się powrotu do Wolnej Polski, a większość z nich w tym miejscu, we wspólnym grobie spoczywa.
W dniu 30 października 2016 przy pomniku upamiętniającym polskich żołnierzy Powstania Listopadowego na cmentarzu Kingston przy St Mary’s Road odbyło się uroczyste spotkanie wszystkich, którzy chcieli uczcić pamięć polskich żołnierzy oraz bliskich zmarłych poprzez modlitwę i symboliczne zapalenie znicza. Swoją obecnością to ważne wydarzenie zaszczycili: mjr Otton Hulacki – prezes komitetu odbudowy pomnika Powstańców Listopadowych w Portsmouth, Konsul Generalny RP Krzysztof Grzelczyk, Deputy Lord Mayor,Councilor Ken Ellcome z żoną panią Jo Ellcome, pani Barbara Storey z delegacja z SOS Polonia Southampton, SPPW Nr. 309 Southampton, Przedstawiciele 307 Squadron Project, Dzieci z nauczycielami Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Southampton, Polskiej Szkoły Powstańców Listopadowych w Portsmouth oraz wielu wspaniałych ludzi, którzy byli z nami aby wspólnie oddać cześć bohaterom Powstania Listopadowego, których burza zagnała do portu Wielkiej Brytanii w 1834 roku.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Obywatele miasta Portsmouth z całym zaangażowaniem przyjęli i wspomagali naszych żołnierzy. Byli to pierwsi emigranci na wyspie. Z czasem zadomowili się, założyli rodziny i stali się częścią lokalnej społeczności. W 1848 roku na początku Wiosny Ludów część żołnierzy wróciła do Polski a pozostała we wspólnej mogile spoczywa.
Cześć ich pamięci !!!


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...