Holendrzy uczcili pamięć polskich żołnierzy walczących w barwach RAF-u

2 maja w miejscowości Oudemirdum w Holandii odsłonięty został pomnik upamiętniający pilotów polskiego bombowca z czasów II wojny światowej. Pomnik został zbudowany z fragmentów wydobytego z dna morza bombowca. 

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

 

Był to należący do 305 Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego bombowiec Vickers Wellingron IC nr R1322, maszyna brała udział w bombardowaniu śródmieścia Bremy. Maszyna miała na pokładzie 4 bomby o wadze 225kg każda oraz kilka kontenerów z ładunkami zapalnymi.

Samolot został zestrzelony 8 maja 1941 roku przez niemiecki myśliwiec Messerschmitt Bf 110.

Na pokładzie samolotu byli: kapitan Maciej Socharski, sierżant Jan Dorman (pilot), plutonowy Zdzisław Gwóźdź (drugi pilot), kapral Ludwik Karcz (strzelec pokładowy), plutonowy Stanisław Pisarski (strzelec pokładowy) i plutonowy Henryk Sikorski (radiooperator). Wszyscy lotnicy zginęli.

Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce w miniony wtorek, symbolicznie rozciągnięto też na łące obok pomnika ogromną szachownicę polskich sił powietrznych o powierzchni 400 m kw. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele holenderskich władz, Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina oraz Ambasady Polskiej w Holandii.

Na szczątki samolotu w jeziorze Ijsseimeer, które powstało po odgrodzeniu zatoki Morza Północnego, natrafili w 2014 roku badacze Leemans Speciaalwerken.

Dwa lata później zaczęto pierwszy etap wydobycia samolotu, który polegał na odgrodzeniu fragmentu jeziora. Użyto do tego stalowych elementów, które po połączeniu utworzyły szczelne ściany w kształcie prostokąta o wymiarach 36 x 25 metrów.

Następnie z powstałego zbiornika wypompowano 4 tyś metrów sześciennych wody.

Po osuszeniu fragmentu jeziora, odsłonięciu dna oraz ręcznym przeczesaniu ziemi i mułu udało się wydobyć fragmenty samolotu i dokładnie go zidentyfikować.

Wydobyto również szczątki poległych żołnierzy, które poddane zostaną badaniom DNA i wraz z wynikami przekazane rodzinom ofiar.

Przedsięwzięciem zajęła się firma Leemans speciaalwerken ijsselmeer.

źródło:youtube/Muzeum Sił Powietrznych

źródło:youtube/Poolse Media


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...