Język polski zostanie utrzymany jako przedmiot na maturze A-Level.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Foto: Polska Macierz
Foto: Polska Macierz

Brytyjskie Ministerstwo Edukacji poinformowało, że język polski będzie utrzymany jako przedmiot egzaminacyjny na brytyjskiej maturze   A-Level.   O zachowanie egzaminu od ponad roku zabiegała Polska Macierz Szkolna przy wsparciu Ambasady i masowej mobilizacji Polaków zamieszkujących Wielką Brytanię.
Ambasador Witold Sobków powiedział:
– Dzisiejsza decyzja to efekt wspólnych działań Polskiej Macierzy Szkolnej i Ambasady RP oraz bezprecedensowej mobilizacji polskiej społeczności. Napisaliśmy dziesiątki listów, odbyliśmy z Brytyjczykami wiele spotkań w tej sprawie, otrzymaliśmy wsparcie polityczne z kraju, pomogły działania Polaków w całej Wielkiej Brytanii, a także mediach i internecie.
– Jesteśmy wdzięczni brytyjskiemu Ministerstwu Edukacji za uznanie naszej argumentacji i wsparcie w rozmowach z niezależnie działającymi jednostkami odpowiedzialnymi za przeprowadzanie egzaminów. Wyrażamy gotowość do dalszej współpracy ze wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w przygotowanie nowych standardów programowych zgodnie z obowiązującymi regulacjami. [sam id=”1″ codes=”true”] – Dwujęzyczność jest ważna dla Polaków nie tylko z powodów patriotycznych, ale może również odegrać istotną rolę w dialogu prowadzącym do wzajemnego zrozumienia między Polakami a społeczeństwem brytyjskim. Polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Wielkiej Brytanii i zakładamy, że liczba osób, które będą zdawały egzamin A-Level, będzie w przyszłości rosła. Możliwość uzyskania powszechnie uznawanych kwalifikacji językowych stanowi także wartość dla przyszłej kariery zawodowej uczniów.
Polska Macierz Szkolna – organizacja charytatywna wspierająca sieć ponad 130 polskich szkół sobotnich w Wielkiej Brytanii – walczyła ponad rok o zmianę decyzji w sprawie likwidacji egzaminu A-Level z języka polskiego począwszy od roku 2018. Polska Macierz Szkolna zebrała pod specjalną petycją ponad 50 000 podpisów, w tym wielu znaczących przedstawicieli polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii i ponad 20 posłów brytyjskiego Parlamentu.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...