Kancelarie komornicze pobrały z bazy PESEL dane 1,4 mln obywateli. Czy był wyciek?

Foto: pixabay

Na razie nie stwierdzono wycieku danych z systemu PESEL do osób nieuprawnionych – poinformowała w poniedziałek prokuratura zajmująca się wykorzystaniem tych danych przez pięć kancelarii komorniczych.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Sprawę badają też resort sprawiedliwości i samorząd komorniczy.

Jak przypomniało Ministerstwo Cyfryzacji to ono 12 sierpnia 2016 r. poinformowało organy ścigania o anomaliach przy pobieraniu przez kancelarie komornicze danych obywateli z bazy PESEL. Zaznaczyło, że dostęp do danych mają tylko uprawnione podmioty, a kancelarie komornicze są na tej liście.

Według resortu nie było “wycieku” danych ani włamania hakerskiego, ale należy wyjaśnić, co było powodem dużej liczby zapytań ze strony kancelarii komorniczych. Jak podano, chodzi o dane ok. 1,4 mln obywateli.[sam_pro id=”0_3″ codes=”true”]

Zaznaczono, że wiadomo dokładnie, skąd pochodziły zapytania i kogo konkretnie dotyczyły. Resort cyfryzacji przypomina jednocześnie, że każdy może bezpłatnie sprawdzić, jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje.

Jak podkreślił rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański “na tę chwilę nie ma sytuacji, abyśmy stwierdzili, że dane trafiły do osób nieuprawnionych”. Prokurator przyznał, że dotychczas w tej sprawie zgłosiło się do prokuratury ponad tysiąc osób, które chcą uzyskać status pokrzywdzonych.

“Apeluję o umiar. Na obecnym etapie chodzi o podejrzenie możliwości wycieku danych, na razie takiego wycieku nie stwierdzono” – podkreślił.

Własne procedury sprawdzające, czy komornicy korzystający z systemu PESEL występowali o te dane w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi wdrożył także samorząd komorniczy. Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek powiedział, że “na razie w tej sprawie nic nie wskazuje na wyciek danych lub ich kradzież”.

KRK wystąpiła do producenta oprogramowania do obsługi kancelarii komorniczych “o audyt bezpieczeństwa, który pozwoli ustalić czy nie są wykorzystywane przez komorników mających dostęp do bazy PESEL niedozwolone programy”. Ponadto Rada skierowała do resortu cyfryzacji pismo, w którym zwróciła się o powołanie specjalnego zespołu, który “jak najszybciej wyjaśni okoliczności tej sprawy”.


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...