“Losy Kresowych Powstańców”

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów Nr 309 Southampton mieli zaszczyt uczestniczyć w Projekcie “Losy Kresowych Powstańców “, które miało miejsce nad polskim morzem w pięknym wojskowym ośrodku Rewita w Sopocie.

Projekt uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy a Partner Strategiczny – Instytut Pamięci Narodowej. Partnerami projektu byli:Kancelaria Prezydenta RP,Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministertswo Spraw Zagranicznych, Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych, TVP Polonia, Telewizja Republika, Telewizja Trwam oraz TVP Gdańsk.
Uczestnikami byli Sybiracy z Polski, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Ukrainy. GHR Gryf Koszalin, Niezależny Związek Żołnierzy Armii Krajowej Olsztyn, Stowarzyszenie OGNIWO Londyn, SPPW Nr 309 w Southampton, Polska Wspólnota w Wielkiej Brytanii, Rycerstwo Królestwa Polskiego – Stowarzyszenie “Militia Regni Poloniae” Londyn oraz Odra-Niemen Oddział Małopolski.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Było mnóstwo wydarzeń i spotkań międzypokoleniowych a tym samym wiele wzruszeń i serdeczności. Spotykaliśmy się z uczniami LO w Sopocie oraz ZSH im. INKI z Gdańska. Na zaproszenie Dyrekcji Muzeum oraz dzięki pomocy IPN Oddział Gdańsk, zwiedziliśmy niesamowicie interesujące Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Odbyło się także ważne spotkanie z delegacją z Wydziału Archiwum IPN. Mieliśmy również zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach związanych z Rocznicą 17 Września (78 Rocznica Sowieckiej Agresji na Polskę i Dzień Sybiraka)-byliśmy z bohaterami z całej Polski i świata w Gdańsku na Cmentarzu Łostowickim pod Pomnikiem Golgoty Wschodu. W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w uroczystej Gali Bohaterów w Filharmonii Bałtyckiej. W pięknym parku przy ośrodku obejrzeliśmy inscenizację akcji Żołnierzy Wyklętych przedstawioną przez GHR Gryf z Koszalina, którzy wspólnie z członkami Odra-Niemen przygotowali rekonstrukcję ataku na posterunek UB. Popołudnie ze Strażą Graniczną – pokazy, integracja oraz występ muzyczny były pełne wrażeń i radości wśród uczestników Projektu. Mieliśmy okazję poznać wielu znamienitych serdecznych, życzliwych o dużym sercu ludzi miedzy innymi: Pani Lidia Eberle Lwow”Lala” z 5 Brygady Wileńskiej, Pan Piotr Karpowicz”Rybka”żołnierz AK Wilno-Uderzeniowe Bataliony Kadrowe-UBK.Uczestnik Powstania w Norylsku w 1953r, płk.Pani Weronika Sebastianowicz, kap.Jerzy Widejko”Jureczek” najmłodszy żołnierz 3 Brygady, Wileńskiej AK Szczerbca, por.Pan Marian Markiewicz”Maryl”, Ak-owiec “Wyklęty”, Porucznik Marzena Szejbal – PW, mjr.Sergiejusz Papliński”Kawka”- ostatni wyklęty na Wyspach Brytyjskich i wielui innych bohaterów dla, których mamy wielki szacunek. Poznanie tych ludzi było dla nas wielkim przewilejem i przeżyciem. Zawarliśmy nowe znajomości i przyjaźnie, nawiązaliśmy kontakty z ludźmi z różnych środowisk, wysłuchaliśmy wielu niesamowitych historii, których nie zapomnimy do końca życia. Była to dla nas żywa lekcja historii. Nie było by to możliwe, bez wspaniałych organizatorów Stowarzyszenia Odry-Niemen, którzy stworzyli nam życzliwą i rodzinną atmosferę. Było dla nas ogromnym zaszczytem spędzić czas wspólnie w tak wybornym towarzystwie. Pragniemy podziękować Stowarzyszeniu Odra-Niemen za zaproszenie i życzyć dalszych osiągnięć i satysfakcji z pracy.
Krystyna Jenvey.


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...