NGP w Darłowie – Zamek Książąt Pomorskich

Darłowo, to urocze miasto nadmorskie usytuowane w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodnio-pomorskim. Jest to największe miasto należące do powiatu sławeńskiego, leżące w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej.

NASZA REDAKCJA została zaproszona do tego miasta by zapoznać się z historią mieszczącego się tam zamku. Wyniki badań archeologicznych umożliwiają datowanie powstania zamku na II połowę XIV wieku. Był to okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Czternaste stulecie
Książę Bogusław w roku 1352, zakupił od bogatej mieszczanki darłowskiej Elżbiety von Behr wyspę darłowską wraz ze znajdującym się tam młynem, by pobudować tam swoją warownię. Lata 1352-1372, to czas kiedy wzniesiono tu dzieło Bogusława V, by było ono obiektem reprezentacyjnym. Już w roku 1372 odbył się w jego murach zjazd książąt pomorskich, czyli inaczej mówiąc braci i kuzynów Bogusława. Pierwotny zamek, usytuowany był w południowej części miasta, zbudowano go na planie kwadratu o wymiarach 32 x 34 metry. Dziedziniec otoczony był murem obronnym, zwieńczonym blankami. Wjazd do zamku od strony miejskiej prowadził przez most na kanale młyńskim. Nad bramą nadbudowano strzelnicę i ganek. Po wschodniej stronie bramy północnej wybudowano trzypiętrowy budynek mieszkalny dla załogi, połączony z czteroprzęsłową salą, przykrytą sklepieniem gwiaździstym, która pełniła rolę sali rycerskiej. Do wieży przylegało dwutraktowe skrzydło południowe, jako największy i najważniejszy budynek. Mieścił on na parterze salę reprezentacyjną.

Siedziba Gryfitów
Na przestrzeni XV i XVI wieku, podejmowano prace nad rozbudową zamku. Gryfici traktowali Darłowo jako siedzibę czasową, dokładali oni jednak starań, by zamek nabierał splendoru godnego książęcej rezydencji. Pierwszym władcą, który unowocześnił system obronny, był książę Eryk I Pomorski. Działo się to w latach 1449-59, gdy po utracie tronów Skandynawii stary i zgorzkniały, powrócił na swoje dziedzictwo. W obrysie pierwotnych murów, książę wybudował skrzydło zachodnie oraz opasał zamek drugim obwodem murów obronnych. Mury te stanowiły być może przedpiersie wałów, na których Eryk ustawił armaty w czasie zatargu z mieszczanami darłowskimi. Od zewnątrz zachodniego muru, dostawiono nowe, podpiwniczone, trzykondygnacyjne skrzydło tzw. wieprzańskie. Było to odtąd reprezentacyjne skrzydło mieszkalne, nazywane również domem księżnej Zofii – „Białej Damy” darłowskiego zamku. Mieściło ono na parterze pomieszczenia gospodarcze, a na I i II piętrze apartamenty dworskie. Inicjatorem kolejnej rozbudowy, znacznie zmieniającej sylwetę zamku, był książę Barnim XI. Za jego panowania skrzydło wschodnie nadbudowano o dwie kondygnacje, a wieża uległa podwyższeniu.

Wiek szesnasty

Średniowieczny zamek w ostatecznej formie, składał się z trzech skrzydeł: wschodniego, południowego i zachodniego oraz z wieży bramnej, przez którą łączył się z gospodarczym podzamczem od strony południowej. Następny etap rozbudowy zamku podjął w około roku 1571 książę Jan Fryderyk. Etap ten ograniczał się do wzniesienia po zewnętrznej stronie północnego muru obwodowego, w miejscu dawnej bramy północnej z wystrojem renesansowym.

Darłowo to piękne miasto, z szeroko rozwiniętym zapleczem kulinarno- hotelarskim, które sprosta najbardziej wybrednym turystom.


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...