Nie dla ZŁA bo WOŚP musi grać!!!

W miniony weekend w Polsce i w wielu miejscach na świecie odbył się długo wyczekiwany 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 120 000 Wolontariuszy z puszkami i serduszkami ruszyło na ulice miast aby kwestować dla tej największej na świecie Orkiestry, która w tym roku zagrała pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Orkiestrowego grania nie mogło zabraknąć również w Southampton. I tu również już w tygodniu poprzedzającym 27 Finał nasi wolontariusze z puszkami i serduszkami wyruszyli do Polskich sklepów i Polskich zakładów usługowych w Southampton aby kwestować na rzecz WOŚP.   W naszym mieście ten 27 Finał WOŚP odbył się w klubie 1865 przy Brunswick Square. Dwudniowej imprezie 27 Finału towarzyszyła atmosfera radości i miłości. Nie zabrakło atrakcji tak dla dzieci i młodzieży jak i dla starszych.

I nagle…  w dzień radości, w święto pokoju jak grom z jasnego nieba na wszystkich spada tragiczna wiadomość. Na scenie 27 Finału WOŚP w Gdańsku zaatakowany nożem zostaje Prezydent Miasta Paweł Adamowicz. 27-leti zamachowiec Stefan W. wchodzi na scenę okazując przepustkę prasową i wnosi ze sobą nóż o długości 15 cm którym uderza Prezydenta w przeponę i w serce. W blasku sztucznych ogni, świateł i flar nikt nie dostrzega co się właśnie wydarzyło. Tuż po ataku na Prezydenta Pawła Adamowicza zamachowiec wyrywa mikrofon jednemu z prowadzących i wygłasza oświadczenie a następnie zostaje powalony na ziemię przez jednego z techników. Ochrona wkracza na scenę po 63 sekundach od zajścia, ktoś krzyczy że tam ktoś jest ranny. Na scenę wbiegają sanitariusza i rozpoczyna się dramatyczna walka o życie, walka o życie człowieka. Prezydent Miasta Gdańsk zostaje przewieziony do szpitala klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i po wielogodzinnej walce lekarzy o jego życie – umiera. W poniedziałek ta tragiczna wiadomość obiega wszystkie media. Wiadomość ta dociera również do Jurka Owsiaka – szefa Fundacji WOŚP, który na zwołanej naprędce konferencji prasowej ogłasza decyzję o dymisji ze stanowiska Prezesa Fundacji WOŚP. Jurek Owsiak bierze na siebie odpowiedzialność za tragiczne wydarzenie w Gdańsku, gdyż jak sam mówi, wydarzyło się to na scenie 27 Finału WOŚP. Uderzając w serce Prezydenta Pawła Adamowicza zamachowiec symbolicznie uderza również w serce Jurka Owsiaka.  Ktoś na facebooku napisał:

„Jedno serce zgasło, kolejne zrezygnowało, a miliony innych pękło na pół…”

Ś.p. Paweł Abramowicz był na urzędzie prezydenta miasta przez 20 lat. Nie raz powtarzał: „Wszystko dla dobra Gdańska”, bo Gdańsk to była jego miłość.

Flagi w mieście Gdańsk w geście żałoby opuszczone zostały do połowy masztów. Pod Ratuszem mieszkańcy zapalają znicze, składają kwiaty, organizują spontaniczne marsze milczenia. Prezydent Polski Andrzej Duda w oświadczeniu mówi, iż dzień pogrzebu Prezydenta Pawła Adamowicza ogłoszony zostanie dniem żałoby narodowej. Facebookowe portale Sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na całym świecie zmienią swoje zdjęcia profilowe i zdjęcia w tle na czarno-białe i  tym samym przyłączają się do żałoby po Prezydencie Pawle Adamowiczu i łączą się w bólu z jego rodziną i bliskimi.

Tuż po ogłoszonej przez Jurka Owsiaka dymisji ze stanowiska Szefa Fundacji WOŚP internet wybucha rozpaczą, rozpaczą tym większą iż decyzja o dymisji wynika z tragicznych wydarzeń w Gdańsku, jedno wiąże się z drugim. W mediach społecznościowych powstają hasztagi #MuremzaOwsiakiem, #JurekZostań, zawiązują się kampanie społecznościowe mające na celu wsparcie Jerzego Owsiaka w tym jakże trudnym dla niego momencie.

8-letni chłopiec ze złożoną wadą serca i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, pacjent oddziału kardiochirurgicznego im. WOŚP w Gdańsku mówi:

„Mamo pomożemy Panu Jurkowi, żeby został w WOŚP i dalej pomagał wszystkim maluszkom? Smutno mi, że pan Jurek odszedł i że umarł Pan Adamowicz, ale to nie wina Pana Jurka, bo Pan Jurek jest DOBRY.” – jego wypowiedź na facebooku zamieszcza jego mama a chłopiec już sam dopisuje hasztag #Jurekzostań

Portal Solidarni z WOŚP pisze: „Jurek!!! Orkiestra musi mieć dyrygenta!!! Wspieramy Cię!”

Ewelina S. w komentarzu na facebooku pisze: „Mój 10letni syn zapytał: Mamo dlaczego ten Pan co mówi Siema juz nie chce pracować w “serduszkach”? Bo pękło jego serduszko? Co rok wspieramy WOŚP bo dzięki sprzętowi zakupionemu przez Was Nasz syn przeżył. Jesteśmy z Tobą swoimi serduszkami.”

Do apelu skierowanego do Jurka Owsiaka przyłączają się osoby publiczne, dziennikarze, politycy, ludzie kultury, osoby prywatne, organizacje jak i przedstawiciele kościoła. Tomasz Lis pisze:

 „Jurek Owsiak przez 27 lat pomagał naszym dzieciom. Teraz nadszedł czas, byśmy pomogli Jemu i Orkiestrze. Musimy ją ocalić, bo ona jest twarzą tego, co w Polsce i Polakach najlepsze. Bądźmy z Jurkiem, z Orkiestrą, z sobą.”

I tym zdaniem rozpoczyna kolejny apel, który w oka mgnieniu rozprzestrzenia się w internecie, w mediach społecznościowych, jest udostępniany przez kolejnych użytkowników.

Z apelem do Jurka Owsiaka zwracają się ludzie, którzy w Polsce są symbolami pomagania. Janina Ochojska prosi go aby nie rezygnował. Siostra Małgorzata Chmielewska pisze: „Rozumiem doskonale Twój ból. Rozumiem, że są granice wytrzymałości. Ale proszę, weź głęboki oddech i nie rezygnuj. To prośba nie tylko moja, lecz także moich Przyjaciół i tysięcy ludzi dobrej woli. (…) Pamiętaj o rzeszy tych, którzy są Ci wdzięczni.”

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apeluje do Owsiaka aby ten jeszcze raz przemyślał swoją decyzję. W swojej wypowiedzi mówi: „Wydaję mi się, że pod impulsem emocji rezygnowanie z czynienia dobra jest nieroztropne.”

Pod internetowym apelem do Jurka Owsiaka o pozostanie na stanowisku podpisało się już ponad 257 tys. osób. Pod siedzibą Fundacji WOŚP na płocie ludzie przypinają kartki z serduszkami i z prośbami do Jurka o pozostanie. W Internecie, w mediach społecznościowych pojawiają się plakaty-memy, a poniżej jeden z nich, jakże wymowny.

To spontaniczny społecznościowy apel, w którym jednoczą się wszyscy ludzie dobrej woli, którzy tak bardzo doceniają i wspierają dzieło WOŚP i Jurka Owsiaka. Apel wywołany tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza na 27 Finale WOŚP w Gdańsku. Ten nóż symbolicznie uderzył w serca nas wszystkich! Dlatego musimy powiedzieć stanowcze NIE dla zła, stanowcze NIE dla barbarzyństwa i terroru, stanowcze NIE dla wszystkich tych, którzy to zło czynią jak i dla tych, którzy do czynienia tego zła podrzegają, a jest ich wielu, również w strukturach rządzących.

Użytkowniczka A.N. w komentarzu pod memem na facebooku pisze: „(…) A teraz to my wszyscy Polacy pragnący żyć w kraju normalnym, bez nienawiści, stańmy TŁUMNIE, MASOWO zjednoczeni do walki z tym złem i z tymi, którzy rozsiewają tę nienawiść po całym kraju! Domagajmy się przywrócenia praworządności i karania wszystkich bandytów i polityków im sprzyjających! Tyle musimy zrobić dla Pana Owsiaka i dla nas samych także.”

Rozumiem ból i rozgoryczenie Jurka Owsiaka, bo jak powszechnie wiadomo przez ostatnie 25 lat on sam jak i Fundacja WOŚP byli pomawiani, szykanowani, opluwani, deptani, odżegnywani od czci i wiary, o czym na poniedziałkowej konferencji mówi sam Owsiak: „Nienawiść także w moją stronę, w stronę fundacji grzeje od 25 lat. (…) Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy tak samo mi grożą i niestety Polski wymiar sprawiedliwości, a także Policja sobie z tym kompletnie nie daje rady (…) I dzisiaj też wobec mnie się mówi, że używam takiego języka [języka nienawiści – przyp. red.], że Prezydent zginął ponieważ my jesteśmy współautorem tego co się stało (…) Szanowni Państwo, dziki kraj, dziki kraj.”

I w tym ostatnim zdaniu wypowiedzi Jurka Owsiaka nie mogę się z nim nie zgodzić. Dlatego nie możemy pozwolić aby zło zwyciężyło, bo zwyciężyło już zbyt wiele razy. Dlatego musimy stanąć #MuremZaOwsiakiem i pokazać jemu i sobie samym, że dobro może zwyciężyć, że czas zniszczyć nienawiść, że czas zniszczyć zło. Powiedzmy wreszcie STOP dla zła, powiedzmy wreszcie STOP dla chorej polityki i STOP dla sprowadzania kraju do poziomu czarno grodu. Jak wiele jeszcze musi się wydarzyć tragedii abyśmy wreszcie zrozumieli? Jak wiele musi się jeszcze wydarzyć tragedii aby ten kraj wreszcie się otrząsnął i aby otrząsnęli się Ci, którzy stoją u władzy i pozwalają na te wszystkie tragedie? Jak wiele jeszcze ludzkich żyć musimy stracić, jak wiele jeszcze serc ma pęknąć? Jak wiele jeszcze żon, matek, ojców, synów i córek musi pogrążyć się w żałobie?  Jak wiele jeszcze dzieci ma zgasnąć w szpitalach zanim Ci, którzy tak bardzo nienawidzą Jurka Owsiaka i Fundacji WOŚP wreszcie się ockną? Powiedzmy NIE dla podziałów i zaprośmy do zjednoczenia się tych, którzy do tych podziałów nawołują.  Powiedzmy NIE dla zła, bo WOŚP musi grać! I dlatego drogi Jurku nie przyjmujemy Twojej rezygnacji bo 27 lat temu obiecałeś nam „Do końca świata i jeden dzień dłużej”. Koniec świata jeszcze nie nadszedł.

W Sztabie WOŚP Southampton i w redakcji gazety www.glospolonii.com łączymy się w bólu z rodziną, bliskimi i współpracownikami zmarłego tragicznie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i wyrażamy nasze najszczersze kondolencje.

Źródło: fakty.tvn24.pl; www.facebook.com; oraz opracowanie własne


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...