Polski Portal Samochodowy
Polski Portal Samochodowy

1Kierowcy korzystający z telefonów komórkowych w czasie jazdy są prawdziwą zmorą tak brytyjskich jak i również polskich dróg. Nie wiem, może mam na tym punkcie jakieś skrzywienie ale uważam że im surowiej będziemy karać takich ludzi tym lepiej.

Więc tak, spójrzmy prawdziwe w oczy. Rozmowa przez telefon w czasie jazdy jest naprawdę niebezpieczna. Nawet osoby które uważają, że są świetne w multitaskingu w tym przypadku się mylą. Nie ma możliwości zachować takiego samego skupienia na drodze jakie mieliśmy zanim odebraliśmy telefon. Siłą rzeczy mózg poświęci sporo swojej uwagi rozmowie. Teraz wyobraźcie sobie co się może stać jeżeli coś przeoczymy w czasie jazdy. Rząd Wielkiej Brytanii postanowił ukrócić ten proceder i ponownie zwiększyć kary za rozmowę telefon w czasie jazdy samochodem. O sporo? Muszę przyznać, że tak. Jak podaje portal metro, kwota o jakiej mówimy to o 150 funtach czyli o 50% więcej niż kiedyś. Podniesiono również liczbę punktów karnych. Kierowca osobówki zamiast trzech, otrzyma cztery punkty. Kierowcy ciężarówek z kolei otrzymają 6 punktów karnych.

Może to dziwić, ale w sumie kierowca tira musi znacznie więcej uwagi poświęcić temu co się dzieje na drodze, niż osoba siedząca za kołami osobówki. Przy pierwszym takim przewinieniu kierowca będzie mógł uniknąć kary jeżeli tylko zgodzi się na to, aby wziąć udział w kursie edukacyjnym, którego celem jest opisanie konsekwencji związanych z rozmową przez telefon w czasie jazdy samochodem. Minister transportu Patrick McLoughin jest niezwykle zadowolony z takiego stanu rzeczy. Jak sam mówi używanie telefonu za kółkiem to wyjątkowo zły pomysł, który często może prowadzić do śmierci. Liczy on na to, że takie piętnowanie tego typu zachowań doprowadzi do tego, że wkrótce rozmowa przez telefon w czasie jazdy stanie się tematem tabu. Osobiście chciałbym, żeby tak rzeczywiście się stało. Rozmowa przez telefon w czasie jazdy jest niezwykle niebezpieczna.

Źródło: mirror.co.uk/PPS