1-szego Maja, w Potters Field Park odbędzie się kolejna edycja festiwalu “Days of Poland”.

Festiwal Days of Poland co rocznie odbywa się w maju, obok ratusza Burmistrza Londynu w Potters Field Park malowniczo położonego przy słynnym moście londyńskim Tower Bridge. Sam festiwal jest wspaniałą okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego jak i kulinarnego Polski.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Na festiwalowej scenie zobaczymy zespół folklorystyczny Orlęta, który jak co roku muzyką, strojami i tańcem zatrzymują przechodniów i turystów budząc wielkie zainteresowanie oraz porywając do tańca festiwalową publiczność.

festiwalZespół został założony w południowym Londynie we wrześniu 1973 przez Barbarę Klimas-Sawyer.
Orlęta to zespół młodzieżowy – przeważnie, ale nie tylko studencki. Znani za żywiołość swoich występów i naturalną interpretację polskiego folkloru. Orlęta prezentują zabawne i fascynujace inscenizacje polskiego folkloru. Przeplatane są dialogiem, zaczepką, zawołaniem. Flirtem i kułakiem. Przebija też charakter danego regionu. Tryskają radością.

Lwow-in-Cambridge-jak-mnie-kochasz

Barbara Klimas, jako choreograf stara się, aby widz, niby widząc owo otwarte okienko, trafił na zabawę i wesołe “docinanie” w śpiewie. Nie ma tu miejsca na jedną tylko gwiazdę, grupa jest doskonale ze sobą zgrana. Ważny dla niej jako choreograf jest także dowcip na scenie, ponieważ ważna także oprócz tańca jest zabawa i treść.
Występują w całym księstwie, regularnie na festiwalach w Polsce jak też w innych krajach. Ostatnio w listopadzie 2015 wystąpili w Teatrze Stanisławskim, w Łazienkach Królewskich w Warszawie. [sam id=”1″ codes=”true”]

2008r. Zespół Orlęta otrzymał od Polskiego Ministerstwa Kultury złoty medal za promowanie polskiej kultury zagranicą.

Próby odbywają się przy żywym akompaniamencie miłego i zdolnego akordeonisty Krzysztofa Wójcika. Czasami są dodatkowe próby w niedzielę. Oprócz tego dwa razy na rok są wyjazdy na sielankową niemal że prymitywną wieś angielską na weekendowe warsztaty. Wieczorami po warsztatach czasami aź do rana trwają posiedzenia towarzyskie przy winie, piwie lub nawet wódce. Ale rano wszyscy wstają gotowi do następnej fazy warsztatu. Pomagają w sprzątaniu i nawet gotowaniu. Takie wyjazdy bardzo łączą zespół.

Akompaniament to nie tylko solowy instrument, Orlęta mają swoich muzycznych znajomych, którzy na większych okazjach dolączają i tworzą świetną kapelę. Czasami też przychodza na regularne próby,wtedy jest wszystkim jeszcze bardziej wesoło.

Bardzo zapraszamy do grona kapeli osoby które lubią grać na akordeonie, skrzypcach, klarnecie lub kontrabasie.

Zespół ma około 12 par. Niektórzy to nowoprzybylscy, a niektórzy tancerze to dzieci pierwszych naszych tancerzy. Ci ostatni wychowali się w zespole juniorów jako nasze pisklęta -czyli Młode Orlęta.
W zespole juniorów jest około 50 dzieci. Tu nawet mamy dzieci czwartego pokolemia powojennego, już słabo lub prawie nie mówiących po Polsku. Ale przy zespole śpiewają po Polsku i odkrywają swoją polskość. W zespole dziecięcym są też tacy którzy urodzili sie w Polsce – więc wszystkie “pokolenia” świetnie się czują razem.

Serdecznie też zapraszamy do zespołu juniorów który ćwiczy w czwartki po szkole i do zespołu dorosłych we wtorki wieczór. – Barbara Klimas-Sawyer

Pani Basia jest założycielem, kierownikiem, choreografem, instruktorem i garderobianką zespołu Orlęta
2014 przyznana Brązowy Medal Zasłużony w Kulturze – Gloria Artis
1981 przyznana Nagrodę im Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej

[sam id=”1″ codes=”true”]

Próby zespołu t.z. reprezentacyjnego Orlęta świetnie prowadzi razem z Pania Basią, jej córka Laura.

Wiele kompletów pięknych i różnorodnych strojów szyła najpierw sama Pani Basia, z początku za własne pieniądze bo zespół i polski folklor to jej pasja. Teraz nieraz stroje kupuje za dotacje przez organizacje charytatywne. Ale czasami kupuje tylko części a reszte szyje sama. Piękne stroje łowickie to nagroda od Ministerstwa Kultury i Sztuki dla zespołu za promowanie polską kulturę poza krajem.

Zespół Orlęta wystąpił na Days of Poland Festiwal w zeszłym roku. Tak bardzo im się ten festiwal spodobał że się bardzo cieszą zaproszeniem na udział w tegorocznej imprezie. Nie mogą się doczekać. Zapraszają wszystkich!

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące wzięcia udziału oraz informacje o festiwalu można śledzić na stronie internetowej www.daysofpolandlondon.com oraz na fanpage’u wydarzenia na Facebooku Days of Poland.


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...