Pączek z różą – polski specjał na tłusty czwartek

Tłusty czwartek – z raportu badań przeprowadzonego przez GfK wynika, że w tłusty czwartek prawie wszyscy Polacy jedzą pączki, aż 95 proc. Polaków tego dnia zjada minimum jednego pączka.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Ten dzień to raj dla wszystkich łasuchów, ale nie tylko. W tłusty czwartek chyba każdy sięga chociaż po jednego pączka – w końcu tego, kto nie zje w tym dniu żadnego, może opuścić pomyślność…

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym – jego data zależna jest od tego, kiedy w danym roku wypada Wielkanoc. Tłusty czwartek obchodzimy w ostatni czwartek karnawału.

Nie od zawsze w tłusty czwartek zajadano się pączkami. Chociaż ten zwyczaj znany jest od dawna, kiedyś – zamiast tłustymi słodkościami – objadano się mięsami, oczywiście nie tymi chudymi… Pączki były, ale jako dodatkowa przekąska i to nie byle jakie, bo nadziewane słoniną. W Polsce pączki ze słodkim nadzieniem stały się popularne w XVI w.

Obecnie „pączek” kojarzy nam się z drożdżowym pulchnym ciastem, nadziewanym zwykle albo dżemem owocowym, albo dziką różą. Smażony w taki czy inny sposób, zwykle z jasnym paskiem pośrodku, posypanym cukrem pudrem, czy lukrem – w niedużej ilości.


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...