Polscott w Bałtowie

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Szukając dinozaurów

Bałtów, to niewielka miejscowość województwa świętokrzyskiego, leżąca na tak zwanym Pogórzu Bałtowskim. Przez nią, płynie rzeka Kamienna. Największą jej atrakcją, jest niedawno założony Park Jurajski.

Historyczne odkrycie
W tej wsi, stosunkowo niedawno odkryto tropy dinozaurów. W okolicy Bałtowa, znajduje się jak wiemy wiele jarów i wąwozów, w których odkopano pierwsze ślady zwierząt, których żywot wywodzi się z ery mezozoicznej.
Historia Bałtowa
W wielu książkach przeczytać można, iż wieś ta zamieszkiwana była przez wielu zacnych i co się z tym wiąże znamienitych i walecznych polskich rycerzy, którzy służyli ojczyźnie za czasów panowania pierwszego koronowanego króla Bolesława Chrobrego. [sam id=”1″ codes=”true”] W zapiskach Jana Długosza
O Bałtowie, w swoich kronikach wspominał już Jan Długosz, pisząc jego nazwę jako Baluthow. Jan Długosz, napominał też o przebywaniu tu wielu znakomitych garncarzy, których wyroby ceniła sobie cała Polska. Z wielu źródeł historycznych wiemy, iż właścicielami wsi Bałtów byli m.in.: Jan z Kalisza, Ossolińscy, Krzysztof Krzyżanowski, Paweł Chocimowski, Marcin i Stanisław Chomentowscy oraz hrabia Jacek Małachowski. W roku 1828 a były to czasy zaborów, wieś tę zakupił książę Franciszek Ksawery Drucki – Lubecki.
Naprawdę warto tu przyjechać
W Bałtowie, w wąwozach lessowych, znany polski paleontolog Gerard Gierliński, odkrył pierwszy trop dinozaurów. Trop ten, jak stwierdził wspomniany uczony należał do drapieżnego dinozaura, znajduje się on na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką. Niezwykłe tropy dinozaurów, można zobaczyć w lessowym wąwozie zwanym Żydowskim Jarem.
Aby delektować się zamierzchłą historią warto zatem zawitać w Bałtowie.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Ewa Michałowska – Walkiewicz


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...