Polska
Redakcja GP
Zdjęcie: newseria
Biedronka postawi150 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Biedronka, jedna z największych sieci handlowych w Polsce, planuje w tym roku zainstalować 150 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na swoich parkingach. Do końca 2024 roku liczba tych stacji wzrośnie do 600 na terenie całego kraju.

Sieć Biedronka otwiera się na rynek elektromobilności i zamierza w ciągu półtora roku udostępnić 1,8 tys. punktów ładowania w 600 lokalizacjach w całej Polsce, tworząc tym samym największą sieć szybkich ładowarek w kraju. Paweł Stolecki, członek zarządu i dyrektor operacyjny Jeronimo Martins Polska, zapowiada, że usługa będzie dostępna zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach. Ładowarki o mocy 120 kW, obsługiwane przez firmę PowerDot, pozwolą na naładowanie baterii w czasie około 20-30 minut. Będą również wyposażone w terminale do płatności kartami, co oznacza, że nie będzie konieczności zakładania konta ani pobierania aplikacji.

Paweł Stolecki podkreśla, że Biedronka chce być częścią zielonej rewolucji, a poszanowanie środowiska naturalnego jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju sieci. Chcą stać się liderem w rewolucji elektromobilności, tak jak są liderem na polskim rynku spożywczym. Wprowadzają usługę powszechnego, szybkiego i łatwego ładowania samochodów elektrycznych na parkingach przy sklepach Biedronka.

Pierwsze stacje ładowania zostały już zainstalowane na parkingach Biedronki przy ulicach Pałacowej i Sytej w Warszawie 11 lipca. W tym roku firma PowerDot, odpowiedzialna za instalację i obsługę stacji, uruchomi kolejne 150. Do końca przyszłego roku stacje ładowania będą dostępne w 600 lokalizacjach.

Ponieważ każda stacja umożliwia ładowanie trzech samochodów jednocześnie, będzie to niemal 1,8 tys. punktów ładowania. Będą one rozmieszczone zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Dyrektor operacyjny Jeronimo Martins Polska podkreśla, że będzie to doskonała możliwość dla klientów, aby naładować swój samochód i zrobić zakupy w Biedronce.

Stacje ładowania na parkingach Biedronki będą miały moc 120 kW, co oznacza, że przeciętny samochód elektryczny o baterii o pojemności 50 kWh będzie mógł naładować swoją baterię w czasie 20-30 minut. Dodatkowo, każda z ładowarek będzie wyposażona w terminale do płatności kartami, umożliwiając wygodną formę płatności za ładowanie bez konieczności korzystania z określonych aplikacji. Grigoriy Grigoriev, dyrektor zarządzający firmy PowerDot, która będzie odpowiedzialna za sprzedaż energii, obsługę płatności i oprogramowanie, podkreśla, że to będzie największy powszechnie dostępny system ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym w Polsce, zarówno pod względem skali, jak i mocy ładowania. Projekt ten pozwoli na potrójne zwiększenie istniejącej sieci szybkich ładowarek.

Paweł Stolecki podkreśla, że sieć ładowarek na parkingach Biedronki będzie rozmieszczona w całym kraju w taki sposób, aby umożliwić poruszanie się pojazdów elektrycznych po polskich drogach tylko przy wykorzystaniu sieci ładowarek Biedronki. Dzięki skali i obecności w każdym zakątku Polski, Biedronka zapewni kolejne jasne punkty na polskiej mapie elektromobilności, nie tylko w dużych miastach.

Ładowarki będą wyposażone w trzy złącza: CCS, ChaDeMo i Type 2, dzięki czemu będą kompatybilne z niemal wszystkimi elektrycznymi pojazdami, włącznie z hybrydami typu plug-in. Dodatkowo, wyposażenie w terminale pozwoli na korzystanie ze stacji bez konieczności zakładania konta, logowania, używania aplikacji czy wykupowania abonamentu. Oprócz kart bankowych, płatności kodem QR bez rejestracji oraz kartą RFiD w ramach roamingu będą również możliwe, co umożliwi obsługę abonentów innych dostawców usług ładowania.

Według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA, pod koniec maja 2023 roku w Polsce działało 2 836 publicznie dostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5 597 punktów). 31% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69% to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy do 22 kW. W maju uruchomiono 68 stacji ładowania, co łącznie dało 157 punktów ładowania.

źródło: newseria innowacje
Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Zegarek
Jest godzina:
CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIE
Najbogatsi ludzie świata w 2023 roku
Elon Musk znów na czele Większość najbogatszych ludzi świata w 2023 roku wzbogaciła się. Na czele rankingu znalazł się Elon Musk, którego majątek wzrósł o 98 miliardów dolarów, czyli o więcej niż PKB Angoli. Brytyjski dziennik „The Guardian” oparł swoją publikację na liście 500 najbogatszych osób świata sporządzonej przez Bloomberg. W pierwszej dziesiątce znalazło się tylko dwóch obywateli krajów innych niż USA – Francuz Bernard Arnault i Hindus Mukesh Ambani.…
AKADEMIA PANA KLEKSA premiera 5 stycznia 2024
Akademia Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Jana Brzechwy, która opowiada o przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej akademii prowadzonej przez ekscentrycznego profesora Ambrożego Kleksa. Nowy film, wyreżyserowany przez Macieja Kawulskiego, jest wierną adaptacją książki, ale wprowadza też wiele nowych elementów, które sprawiają, że będzie on atrakcyjny dla widzów w każdym wieku. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Ada Niezgódka to dziewczynka, która nie pasuje do otaczającego ją świata. Jest ciekawa…
Aneta Glam-Kurp: Święta i sylwestra spędzi w Miami
Uczestniczka programu „Królowa przetrwania” Aneta Glam-Kurp zapowiedziała, że w tym roku spędzi święta Bożego Narodzenia i sylwestra w Miami. Zazwyczaj święta spędzała w bikini na plaży w Saint-Barthélemy, ale tym razem ze względu na zawodowe obowiązki swojego partnera musiała zmienić plany. – Zazwyczaj jesteśmy w bikini na plaży, ale tym razem George musi być w Miami w związku z pracą, więc zostaniemy tam i spędzimy święta u znajomych – powiedziała…