Polska
Redakcja GP
Zdjęcie: newseria
Biedronka postawi150 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Biedronka, jedna z największych sieci handlowych w Polsce, planuje w tym roku zainstalować 150 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na swoich parkingach. Do końca 2024 roku liczba tych stacji wzrośnie do 600 na terenie całego kraju.

Sieć Biedronka otwiera się na rynek elektromobilności i zamierza w ciągu półtora roku udostępnić 1,8 tys. punktów ładowania w 600 lokalizacjach w całej Polsce, tworząc tym samym największą sieć szybkich ładowarek w kraju. Paweł Stolecki, członek zarządu i dyrektor operacyjny Jeronimo Martins Polska, zapowiada, że usługa będzie dostępna zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach. Ładowarki o mocy 120 kW, obsługiwane przez firmę PowerDot, pozwolą na naładowanie baterii w czasie około 20-30 minut. Będą również wyposażone w terminale do płatności kartami, co oznacza, że nie będzie konieczności zakładania konta ani pobierania aplikacji.

Paweł Stolecki podkreśla, że Biedronka chce być częścią zielonej rewolucji, a poszanowanie środowiska naturalnego jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju sieci. Chcą stać się liderem w rewolucji elektromobilności, tak jak są liderem na polskim rynku spożywczym. Wprowadzają usługę powszechnego, szybkiego i łatwego ładowania samochodów elektrycznych na parkingach przy sklepach Biedronka.

Pierwsze stacje ładowania zostały już zainstalowane na parkingach Biedronki przy ulicach Pałacowej i Sytej w Warszawie 11 lipca. W tym roku firma PowerDot, odpowiedzialna za instalację i obsługę stacji, uruchomi kolejne 150. Do końca przyszłego roku stacje ładowania będą dostępne w 600 lokalizacjach.

Ponieważ każda stacja umożliwia ładowanie trzech samochodów jednocześnie, będzie to niemal 1,8 tys. punktów ładowania. Będą one rozmieszczone zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Dyrektor operacyjny Jeronimo Martins Polska podkreśla, że będzie to doskonała możliwość dla klientów, aby naładować swój samochód i zrobić zakupy w Biedronce.

Stacje ładowania na parkingach Biedronki będą miały moc 120 kW, co oznacza, że przeciętny samochód elektryczny o baterii o pojemności 50 kWh będzie mógł naładować swoją baterię w czasie 20-30 minut. Dodatkowo, każda z ładowarek będzie wyposażona w terminale do płatności kartami, umożliwiając wygodną formę płatności za ładowanie bez konieczności korzystania z określonych aplikacji. Grigoriy Grigoriev, dyrektor zarządzający firmy PowerDot, która będzie odpowiedzialna za sprzedaż energii, obsługę płatności i oprogramowanie, podkreśla, że to będzie największy powszechnie dostępny system ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym w Polsce, zarówno pod względem skali, jak i mocy ładowania. Projekt ten pozwoli na potrójne zwiększenie istniejącej sieci szybkich ładowarek.

Paweł Stolecki podkreśla, że sieć ładowarek na parkingach Biedronki będzie rozmieszczona w całym kraju w taki sposób, aby umożliwić poruszanie się pojazdów elektrycznych po polskich drogach tylko przy wykorzystaniu sieci ładowarek Biedronki. Dzięki skali i obecności w każdym zakątku Polski, Biedronka zapewni kolejne jasne punkty na polskiej mapie elektromobilności, nie tylko w dużych miastach.

Ładowarki będą wyposażone w trzy złącza: CCS, ChaDeMo i Type 2, dzięki czemu będą kompatybilne z niemal wszystkimi elektrycznymi pojazdami, włącznie z hybrydami typu plug-in. Dodatkowo, wyposażenie w terminale pozwoli na korzystanie ze stacji bez konieczności zakładania konta, logowania, używania aplikacji czy wykupowania abonamentu. Oprócz kart bankowych, płatności kodem QR bez rejestracji oraz kartą RFiD w ramach roamingu będą również możliwe, co umożliwi obsługę abonentów innych dostawców usług ładowania.

Według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA, pod koniec maja 2023 roku w Polsce działało 2 836 publicznie dostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5 597 punktów). 31% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69% to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy do 22 kW. W maju uruchomiono 68 stacji ładowania, co łącznie dało 157 punktów ładowania.

źródło: newseria innowacje
Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Zegarek
Jest godzina:
CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIE
„Warszawianka” na platformie SkyShowtime
19 czerwca na platformie SkyShowtime zadebiutuje 11-odcinkowy serial „Warszawianka”. W obsadzie Borys Szyc i Krystyna Janda „Warszawianka” to opowieść o tragikomicznych losach 40-letniego playboya, stołecznej legendy, który nieustająco walczy z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie. Franek Czułkowski „Czuły” to postać głęboko złożona – nieodpowiedzialny imprezowicz, seryjny uwodziciel, a jednocześnie przyjaciel wszystkich. W tę rolę wciela się Borys Szyc, który zauważa, że poza intrygującą fabułą wartością dodaną…
Pytania na egzaminie praktycznym na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii egzaminy praktyczne na prawo jazdy obejmują dwa zestawy pytań: „show me” i „tell me”. Pytania „show me” wymagają od kandydatów na kierowców zaprezentowania określonych czynności, podczas gdy pytania „tell me” wymagają od nich wyjaśnienia, jak należy wykonać określone czynności. Pytania „show me” Pytania „show me” są zadawane przez egzaminatorów podczas jazdy. Egzaminator poprosi kandydata na kierowcę o wykonanie określonej czynności, takiej jak sprawdzenie poziomu oleju lub oświetlenia.…
Ile kosztuje przeżycie w Wielkiej Brytanii?
Trudno jest podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ koszty życia różnią się w zależności od regionu, stylu życia i innych czynników. Jednak według dwóch organizacji charytatywnych, Joseph Rowntree Foundation (JRF) i Trussell Trust, tygodniowy koszt egzystencji na elementarnym poziomie w UK wynosi 120 funtów dla osoby dorosłej i 200 funtów dla pary. Koszyk zawierający „niezbędne produkty/usługi” został sporządzony przez JRF i Trussell Trust i składa się na niego: 37…