PolskaWiadomości Lokalne
Redakcja GP
Zdjęcie: screan tv
Defilada Święta Wojska Polskiego w Warszawie

W Warszawie odbyła się imponująca defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. Na trasie zgromadziło się mnóstwo widzów, a na specjalnej trybunie usiedli czołowi politycy i dowódcy wojskowi, w tym Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki i Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Start defilady zainaugurowali spadochroniarze z Jednostki Wojskowej GROM, a następnie głos zabrali Szef MON Mariusz Błaszczak i Prezydent Andrzej Duda.

Wzruszający przemarsz żołnierzy reprezentujących różne rodzaje wojsk stanowił centralny moment defilady. Poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi i Marynarką Wojenną, obecni byli również żołnierze Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, WOT i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Defiladę urozmaicał także przemarsz żołnierzy sojuszniczych z batalionowej grupy bojowej NATO (eFP), w tym Amerykanów, Brytyjczyków, Rumunów i Chorwatów. Świetna niespodzianka to obecność żołnierzy francuskich uczestniczących w szkoleniach dla wojsk ukraińskich.

Pokazy lotnicze stanowiły kolejną fascynującą część defilady. Pojawiły się śmigłowce, w tym śmigłowce AH-64 Apache, a także samoloty szkolne, transportowce i samoloty bojowe, takie jak myśliwce F-16 i Eurofighter Typhoon. Widowisko uwieńczyły dwa amerykańskie myśliwce F-35, które Polska planuje przyjąć w 2024 roku.

Ta niezwykła defilada była spektakularnym hołdem dla Święta Wojska Polskiego.

źródło:

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Zegarek
Jest godzina:
CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIE
Najbogatsi ludzie świata w 2023 roku
Elon Musk znów na czele Większość najbogatszych ludzi świata w 2023 roku wzbogaciła się. Na czele rankingu znalazł się Elon Musk, którego majątek wzrósł o 98 miliardów dolarów, czyli o więcej niż PKB Angoli. Brytyjski dziennik „The Guardian” oparł swoją publikację na liście 500 najbogatszych osób świata sporządzonej przez Bloomberg. W pierwszej dziesiątce znalazło się tylko dwóch obywateli krajów innych niż USA – Francuz Bernard Arnault i Hindus Mukesh Ambani.…
AKADEMIA PANA KLEKSA premiera 5 stycznia 2024
Akademia Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Jana Brzechwy, która opowiada o przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej akademii prowadzonej przez ekscentrycznego profesora Ambrożego Kleksa. Nowy film, wyreżyserowany przez Macieja Kawulskiego, jest wierną adaptacją książki, ale wprowadza też wiele nowych elementów, które sprawiają, że będzie on atrakcyjny dla widzów w każdym wieku. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Ada Niezgódka to dziewczynka, która nie pasuje do otaczającego ją świata. Jest ciekawa…
Aneta Glam-Kurp: Święta i sylwestra spędzi w Miami
Uczestniczka programu „Królowa przetrwania” Aneta Glam-Kurp zapowiedziała, że w tym roku spędzi święta Bożego Narodzenia i sylwestra w Miami. Zazwyczaj święta spędzała w bikini na plaży w Saint-Barthélemy, ale tym razem ze względu na zawodowe obowiązki swojego partnera musiała zmienić plany. – Zazwyczaj jesteśmy w bikini na plaży, ale tym razem George musi być w Miami w związku z pracą, więc zostaniemy tam i spędzimy święta u znajomych – powiedziała…