Polska
Redakcja GP
Zdjęcie: screan tv
Defilada Święta Wojska Polskiego w Warszawie

W Warszawie odbyła się imponująca defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. Na trasie zgromadziło się mnóstwo widzów, a na specjalnej trybunie usiedli czołowi politycy i dowódcy wojskowi, w tym Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki i Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Start defilady zainaugurowali spadochroniarze z Jednostki Wojskowej GROM, a następnie głos zabrali Szef MON Mariusz Błaszczak i Prezydent Andrzej Duda.

Wzruszający przemarsz żołnierzy reprezentujących różne rodzaje wojsk stanowił centralny moment defilady. Poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi i Marynarką Wojenną, obecni byli również żołnierze Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, WOT i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Defiladę urozmaicał także przemarsz żołnierzy sojuszniczych z batalionowej grupy bojowej NATO (eFP), w tym Amerykanów, Brytyjczyków, Rumunów i Chorwatów. Świetna niespodzianka to obecność żołnierzy francuskich uczestniczących w szkoleniach dla wojsk ukraińskich.

Pokazy lotnicze stanowiły kolejną fascynującą część defilady. Pojawiły się śmigłowce, w tym śmigłowce AH-64 Apache, a także samoloty szkolne, transportowce i samoloty bojowe, takie jak myśliwce F-16 i Eurofighter Typhoon. Widowisko uwieńczyły dwa amerykańskie myśliwce F-35, które Polska planuje przyjąć w 2024 roku.

Ta niezwykła defilada była spektakularnym hołdem dla Święta Wojska Polskiego.

źródło:

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Zegarek
Jest godzina:
CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIE
„Warszawianka” na platformie SkyShowtime
19 czerwca na platformie SkyShowtime zadebiutuje 11-odcinkowy serial „Warszawianka”. W obsadzie Borys Szyc i Krystyna Janda „Warszawianka” to opowieść o tragikomicznych losach 40-letniego playboya, stołecznej legendy, który nieustająco walczy z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie. Franek Czułkowski „Czuły” to postać głęboko złożona – nieodpowiedzialny imprezowicz, seryjny uwodziciel, a jednocześnie przyjaciel wszystkich. W tę rolę wciela się Borys Szyc, który zauważa, że poza intrygującą fabułą wartością dodaną…
Pytania na egzaminie praktycznym na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii egzaminy praktyczne na prawo jazdy obejmują dwa zestawy pytań: „show me” i „tell me”. Pytania „show me” wymagają od kandydatów na kierowców zaprezentowania określonych czynności, podczas gdy pytania „tell me” wymagają od nich wyjaśnienia, jak należy wykonać określone czynności. Pytania „show me” Pytania „show me” są zadawane przez egzaminatorów podczas jazdy. Egzaminator poprosi kandydata na kierowcę o wykonanie określonej czynności, takiej jak sprawdzenie poziomu oleju lub oświetlenia.…
Ile kosztuje przeżycie w Wielkiej Brytanii?
Trudno jest podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ koszty życia różnią się w zależności od regionu, stylu życia i innych czynników. Jednak według dwóch organizacji charytatywnych, Joseph Rowntree Foundation (JRF) i Trussell Trust, tygodniowy koszt egzystencji na elementarnym poziomie w UK wynosi 120 funtów dla osoby dorosłej i 200 funtów dla pary. Koszyk zawierający „niezbędne produkty/usługi” został sporządzony przez JRF i Trussell Trust i składa się na niego: 37…