PolskaWiadomości Lokalne
Redakcja GP
Zdjęcie:
Prezydent ogłasza termin wyborów parlamentarnych na 15 października 2023 roku

Prezydent Andrzej Duda ogłosił we wtorek, że wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października 2023 roku. Termin wyborów został ogłoszony po pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, która uznała, że termin jest odpowiedni i pozwala na przeprowadzenie sprawnej kampanii wyborczej.

Obecna kadencja Sejmu i Senatu wygasa 12 listopada 2023 roku. Prezydent ma prawo zarządzić wybory nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji. Decyzja o zarządzeniu wyborów należy do prezydenta.

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw – najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów – formalnie ruszy kampania wyborcza. Kampania wyborcza potrwa 30 dni i zakończy się w piątek, 13 października 2023 roku.

Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu odbędzie się w Sejmie Najstarszym, które zwołane zostanie najpóźniej w następny poniedziałek, 16 października 2023 roku. W Sejmie Najstarszym wybrany zostanie marszałek Sejmu i przewodniczący Senatu.

Wybory parlamentarne odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Liczba okręgów wyborczych w Polsce wynosi 460. W każdym okręgu wyborczym wybrany zostanie jeden poseł.

Wyborcy będą głosować na listy wyborcze partii politycznych i komitetów wyborczych. Do Sejmu może wejść partia, która uzyska co najmniej 8% głosów lub komitet wyborczy, który uzyska co najmniej 5% głosów.

Wybory parlamentarne są najważniejszym wydarzeniem politycznym w Polsce. Wybrani posłowie będą stanowić Sejm i Senat, które będą decydować o najważniejszych sprawach państwa.

źródło: Redakcja GP

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Zegarek
Jest godzina:
CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIE
Najbogatsi ludzie świata w 2023 roku
Elon Musk znów na czele Większość najbogatszych ludzi świata w 2023 roku wzbogaciła się. Na czele rankingu znalazł się Elon Musk, którego majątek wzrósł o 98 miliardów dolarów, czyli o więcej niż PKB Angoli. Brytyjski dziennik „The Guardian” oparł swoją publikację na liście 500 najbogatszych osób świata sporządzonej przez Bloomberg. W pierwszej dziesiątce znalazło się tylko dwóch obywateli krajów innych niż USA – Francuz Bernard Arnault i Hindus Mukesh Ambani.…
AKADEMIA PANA KLEKSA premiera 5 stycznia 2024
Akademia Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Jana Brzechwy, która opowiada o przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej akademii prowadzonej przez ekscentrycznego profesora Ambrożego Kleksa. Nowy film, wyreżyserowany przez Macieja Kawulskiego, jest wierną adaptacją książki, ale wprowadza też wiele nowych elementów, które sprawiają, że będzie on atrakcyjny dla widzów w każdym wieku. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Ada Niezgódka to dziewczynka, która nie pasuje do otaczającego ją świata. Jest ciekawa…
Aneta Glam-Kurp: Święta i sylwestra spędzi w Miami
Uczestniczka programu „Królowa przetrwania” Aneta Glam-Kurp zapowiedziała, że w tym roku spędzi święta Bożego Narodzenia i sylwestra w Miami. Zazwyczaj święta spędzała w bikini na plaży w Saint-Barthélemy, ale tym razem ze względu na zawodowe obowiązki swojego partnera musiała zmienić plany. – Zazwyczaj jesteśmy w bikini na plaży, ale tym razem George musi być w Miami w związku z pracą, więc zostaniemy tam i spędzimy święta u znajomych – powiedziała…