Polska
Zdjęcie:
Rosyjska rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną

Rosyjska rakieta manewrująca naruszyła w piątek rano polską przestrzeń powietrzną. Pocisk wleciał w okolicy Zamościa w województwie lubelskim o godzinie 7:02 i przebywał nad Polską niecałe trzy minuty. Został następnie przechwycony przez siły powietrzne NATO.

Incydent miał miejsce w czasie, gdy Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało, że wcześniej do armii napłynęły doniesienia o „spodziewanej aktywności” rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu.

Generałowie po spotkaniu Biura Bezpieczeństwa Narodowego potwierdzili, że naruszoną przestrzeń powietrzną była rosyjska rakieta. Poinformowali również, że pocisk został przechwycony przez siły powietrzne NATO.

Incydent został potępiony przez władze Polski i NATO. Rzecznik prasowy polskiego MSZ, Łukasz Jasina, powiedział, że „naruszenie przestrzeni powietrznej Polski jest bezprecedensowym aktem agresji”.

Szef NATO, Jens Stoltenberg, powiedział, że „naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej jest poważnym naruszeniem międzynarodowego prawa”.

Incydent ten pokazuje, że zagrożenie ze strony Rosji dla bezpieczeństwa Polski i NATO jest realne.

źródło:

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Zegarek
Jest godzina:
CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIE
Najbogatsi ludzie świata w 2023 roku
Elon Musk znów na czele Większość najbogatszych ludzi świata w 2023 roku wzbogaciła się. Na czele rankingu znalazł się Elon Musk, którego majątek wzrósł o 98 miliardów dolarów, czyli o więcej niż PKB Angoli. Brytyjski dziennik „The Guardian” oparł swoją publikację na liście 500 najbogatszych osób świata sporządzonej przez Bloomberg. W pierwszej dziesiątce znalazło się tylko dwóch obywateli krajów innych niż USA – Francuz Bernard Arnault i Hindus Mukesh Ambani.…
AKADEMIA PANA KLEKSA premiera 5 stycznia 2024
Akademia Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Jana Brzechwy, która opowiada o przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej akademii prowadzonej przez ekscentrycznego profesora Ambrożego Kleksa. Nowy film, wyreżyserowany przez Macieja Kawulskiego, jest wierną adaptacją książki, ale wprowadza też wiele nowych elementów, które sprawiają, że będzie on atrakcyjny dla widzów w każdym wieku. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Ada Niezgódka to dziewczynka, która nie pasuje do otaczającego ją świata. Jest ciekawa…
Aneta Glam-Kurp: Święta i sylwestra spędzi w Miami
Uczestniczka programu „Królowa przetrwania” Aneta Glam-Kurp zapowiedziała, że w tym roku spędzi święta Bożego Narodzenia i sylwestra w Miami. Zazwyczaj święta spędzała w bikini na plaży w Saint-Barthélemy, ale tym razem ze względu na zawodowe obowiązki swojego partnera musiała zmienić plany. – Zazwyczaj jesteśmy w bikini na plaży, ale tym razem George musi być w Miami w związku z pracą, więc zostaniemy tam i spędzimy święta u znajomych – powiedziała…