Sto siódma rocznica zatonięcia Titanica

Sto siódmą rocznicą zatonięcia Titanica

Na kilka dni przed Sto siódmą rocznicą zatonięcia Titanica przypominamy tragiczną historię tego najbardziej znanego liniowca świata oraz lokalne z nim powiązania.

Gdy w 1911 roku, w stoczni w Belfaście Titanic został ukończony, prasa okrzyknęła go, słusznie, mianem największego i najwspanialszego statku pasażerskiego świata, który mógł pomieścić do dwóch tysięcy dwustu osób.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

2 kwietnia 1912 roku Titanic opuścił stolicę Irlandii, a 8 dni później liniowiec należący do firmy oceanicznej White Star wyruszył z portowych doków Southampton w pierwszą i ostatnią podróż.

W nocy z 14 na 15 kwietnia, na trasie Southampton – Nowy Jork statek RMS Titanic zderzył się z górą lodową. Ta wyrwała w jego kadłubie 90 metrowy otwór. Przez 2,5 godziny statek utrzymywał się jeszcze na wodzie po czym zatonął. Podczas akcji ewakuacyjnej okazało się, że miejsc w szalupach ratunkowych wystarczyło tylko dla połowy przebywających na statku pasażerów.

Zginęło 1500 osób i tylko 700 udało się uratować. Warto podkreślić, że duża liczba ofiar feralnego rejsu pochodziła z Southampton. Natomiast symboliczne groby pasażerów znajdują się na cmentarzu Southampton Old Cemetery.

Choć nie była to największa katastrofa na morzu, media wykreowały ją na najbardziej znaną, zwłaszcza po słynnej Oskarowej produkcji Jamesa Camerona. W wielu miastach na świecie znajdują się miejsca upamiętniające tą tragedie. W Southampton znajdziemy między innymi pomnik poświęcony pamięci budowniczym Titanica, mieszczącym się w East Park oraz Sea City Museum, w którym możemy podziwiać eksponaty wydobyte z miejsca katastrofy.

A jeśli mowa o tym muzeum to z okazji zbliżającej się 107 letniej rocznicy zatonięcia Titanica, w sobotę, 13 kwietnia odbędzie się w nim Dzień dla Rodziny. Tego dnia bilet wstępu do muzeum będzie można zakupić za połowę ceny. Dla odwiedzających przygotowano dodatkowe atrakcje takie jak zajęcia praktyczne o tematyce związanej ze statkiem.

Pamięć o tej katastrofie wciąż pozostaje żywa, zwłaszcza że nadal statek znajduje się na dnie Oceanu Atlantyckiego, a chętnych do zobaczenia liniowca na własne oczy stale przybywa. Jednak badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców pokazują, że w ciągu około 15 lat wrak jednego z najsłynniejszych okrętów świata może zupełnie przestać istnieć. Wszystko przez zupełnie nowy gatunek bakterii żywiący się rdzą.


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...