W oświadczeniu rodzina piosenkarki napisała:
„Z wielkim smutkiem ogłaszamy odejście naszej ukochanej Sinéad. Jej rodzina i przyjaciele są załamani i proszą o zachowanie prywatności w tym bardzo trudnym czasie”.
Była najlepiej znana z singla „Nothing Compares 2 U”, wydanego w 1990 roku, który zdobył pierwsze miejsce na listach przebojów na całym świecie.
Premier Irlandii, Leo Varadkar, oddał jej hołd, mówiąc, że jej muzyka „była uwielbiana na całym świecie, a jej talent był bezkonkurencyjny i nieporównywalny”.
Urodzona jako Sinead Marie Bernadette O’Connor w Glenageary, w hrabstwie Dublin, w grudniu 1966 roku, piosenkarka miała trudne dzieciństwo.
W 1987 roku wydała swój pierwszy album „The Lion And The Cobra”, który zdobył uznanie krytyków i znalazł się w pierwszej czterdziestce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii i USA.
Jej kolejny album „I Do Not Want What I Haven’t Got” zawierał utwór „Nothing Compares 2 U”.
Napisana przez Prince’a piosenka zdobyła pierwsze miejsce na listach przebojów na całym świecie, w tym w USA i Wielkiej Brytanii. O’Connor, znana ze swoich silnych przekonań społecznych i politycznych, wydała łącznie 10 albumów studyjnych między 1987 a 2014 rokiem.
W 1992 roku miało miejsce jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w jej karierze – na amerykańskim programie telewizyjnym „Saturday Night Live” zniszczyła obraz papieża Jana Pawła II, podczas swojego występu.
Po akapella wykonaniu utworu Boba Marleya „War”, spoglądając w kamerę, powiedziała „walczcie z prawdziwym wrogiem”, co było protestem przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Jej działanie spowodowało dożywotni zakaz występów w stacji telewizyjnej NBC oraz protesty przeciwko niej w USA, gdzie niszczono egzemplarze jej płyt na Times Square w Nowym Jorku.
„Wcale tego nie żałuję. To było genialne” – powiedziała w wywiadzie dla New York Times w 2021 roku.
W 2018 roku, przeszła na islam i zmieniła swoje imię na Shuhada, ale kontynuowała występy pod swoim pierwotnym imieniem.
Syn O’Connor, Shane, w wieku 17 lat zmarł w zeszłym roku, kilka dni po zgłoszeniu zaginięcia.
Po jego śmierci, na mediach społecznościowych napisała, że „postanowił zakończyć swoją doczesną walkę” i zaapelowała o to, by „nikt nie podążał jego przykładem”.
Po śmierci syna, piosenkarka odwołała wszystkie zaplanowane koncerty na rok 2022 z powodu „trwającej żałoby”. Po ogłoszeniu śmierci Sinéad O’Connor, media społecznościowe zalały się hołdem dla artystki.
Irlandzki komik Dara O’Briain powiedział o jej śmierci: „To bardzo smutne wieści. Biedactwo. Mam nadzieję, że zdawała sobie sprawę, ile miłości było dla niej”.
Muzyk Tim Burgess z zespołu The Charlatans napisał: „Sinead była prawdziwym ucieleśnieniem ducha punka. Nie kompromitowała się i to uczyniło jej życie bardziej trudnym. Mam nadzieję, że znalazła spokój”.
Irlandzka autorka Marian Keyes opisała śmierć O’Connor jako „rozbijającą serce”.
„Jak bardzo ona cierpiała. Biedna, biedna Sinead. Spoczywaj w pokoju, niesamowita, odważna, piękna, wyjątkowa istoto.” Dziennikarka Caitlin Moran napisała: „Była dziesięciolecia przed swoim czasem i bezkompromisowa. Spoczywaj w mocy, królowo.”
Irlandzki reżyser filmowy Mark Cousins dodał: „Sinead O’Connor była naszym irlandzkim dzikim bokiem. Taki ważny element naszego wyobrażonego życia”.
Irlandzki wicepremier Micheal Martin powiedział, że O’Connor była jednym z „największych ikon muzycznych” Irlandii.
W oświadczeniu na Twitterze wyraził smutek z powodu jej odejścia i podkreślił, że była „głęboko kochana przez ludzi w Irlandii i poza nią. Nasze serca wychodzą do jej dzieci, rodziny, przyjaciół i wszystkich, którzy ją znali i kochali”.