Artykuł: GP |
Zdjęcie:

Sinéad O’Connor: Irlandzka piosenkarka zmarła w wieku 56 lat.

ŚwiatWyróżnione

W oświadczeniu rodzina piosenkarki napisała:

„Z wielkim smutkiem ogłaszamy odejście naszej ukochanej Sinéad. Jej rodzina i przyjaciele są załamani i proszą o zachowanie prywatności w tym bardzo trudnym czasie”.

Była najlepiej znana z singla „Nothing Compares 2 U”, wydanego w 1990 roku, który zdobył pierwsze miejsce na listach przebojów na całym świecie.

Premier Irlandii, Leo Varadkar, oddał jej hołd, mówiąc, że jej muzyka „była uwielbiana na całym świecie, a jej talent był bezkonkurencyjny i nieporównywalny”.
Urodzona jako Sinead Marie Bernadette O’Connor w Glenageary, w hrabstwie Dublin, w grudniu 1966 roku, piosenkarka miała trudne dzieciństwo.
W 1987 roku wydała swój pierwszy album „The Lion And The Cobra”, który zdobył uznanie krytyków i znalazł się w pierwszej czterdziestce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii i USA.
Jej kolejny album „I Do Not Want What I Haven’t Got” zawierał utwór „Nothing Compares 2 U”.
Napisana przez Prince’a piosenka zdobyła pierwsze miejsce na listach przebojów na całym świecie, w tym w USA i Wielkiej Brytanii. O’Connor, znana ze swoich silnych przekonań społecznych i politycznych, wydała łącznie 10 albumów studyjnych między 1987 a 2014 rokiem.

W 1992 roku miało miejsce jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w jej karierze – na amerykańskim programie telewizyjnym „Saturday Night Live” zniszczyła obraz papieża Jana Pawła II, podczas swojego występu.

Po akapella wykonaniu utworu Boba Marleya „War”, spoglądając w kamerę, powiedziała „walczcie z prawdziwym wrogiem”, co było protestem przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Jej działanie spowodowało dożywotni zakaz występów w stacji telewizyjnej NBC oraz protesty przeciwko niej w USA, gdzie niszczono egzemplarze jej płyt na Times Square w Nowym Jorku.
„Wcale tego nie żałuję. To było genialne” – powiedziała w wywiadzie dla New York Times w 2021 roku.

W 2018 roku, przeszła na islam i zmieniła swoje imię na Shuhada, ale kontynuowała występy pod swoim pierwotnym imieniem.
Syn O’Connor, Shane, w wieku 17 lat zmarł w zeszłym roku, kilka dni po zgłoszeniu zaginięcia.
Po jego śmierci, na mediach społecznościowych napisała, że „postanowił zakończyć swoją doczesną walkę” i zaapelowała o to, by „nikt nie podążał jego przykładem”.
Po śmierci syna, piosenkarka odwołała wszystkie zaplanowane koncerty na rok 2022 z powodu „trwającej żałoby”. Po ogłoszeniu śmierci Sinéad O’Connor, media społecznościowe zalały się hołdem dla artystki.

Irlandzki komik Dara O’Briain powiedział o jej śmierci: „To bardzo smutne wieści. Biedactwo. Mam nadzieję, że zdawała sobie sprawę, ile miłości było dla niej”.
Muzyk Tim Burgess z zespołu The Charlatans napisał: „Sinead była prawdziwym ucieleśnieniem ducha punka. Nie kompromitowała się i to uczyniło jej życie bardziej trudnym. Mam nadzieję, że znalazła spokój”.

Irlandzka autorka Marian Keyes opisała śmierć O’Connor jako „rozbijającą serce”.
„Jak bardzo ona cierpiała. Biedna, biedna Sinead. Spoczywaj w pokoju, niesamowita, odważna, piękna, wyjątkowa istoto.” Dziennikarka Caitlin Moran napisała: „Była dziesięciolecia przed swoim czasem i bezkompromisowa. Spoczywaj w mocy, królowo.”
Irlandzki reżyser filmowy Mark Cousins dodał: „Sinead O’Connor była naszym irlandzkim dzikim bokiem. Taki ważny element naszego wyobrażonego życia”.
Irlandzki wicepremier Micheal Martin powiedział, że O’Connor była jednym z „największych ikon muzycznych” Irlandii.
W oświadczeniu na Twitterze wyraził smutek z powodu jej odejścia i podkreślił, że była „głęboko kochana przez ludzi w Irlandii i poza nią. Nasze serca wychodzą do jej dzieci, rodziny, przyjaciół i wszystkich, którzy ją znali i kochali”.

źródło: BBC
Reklama
Reklama

Rozrywka:
Pożar w okolicach St Mary’s Stadium
W godzinach popołudniowych doszło do ogromnego pożaru tuż obok stadionu Sanitas. Pobliskie magazyny padły łupem płomieni, a okoliczne tereny zostały ogarnięte przez gęsty dym. Akcję ratowniczą podjęło około 100 strażaków z 18 zastępów straży pożarnej z całego hrabstwa Hampshire. Pożar, który wybuchł w okolicach St Mary’s Stadium, szybko rozprzestrzenił się na magazyny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. Walka ze żywiołem wymagała ogromnych wysiłków oraz współpracy wszystkich zaangażowanych służb ratowniczych. Pożar…
Sami Swoi: Początek w Southampton!
Od piątku 1 marca do niedzieli będziecie mieli okazję zobaczyć w Southampton prequel kultowej trylogii „Sami Swoi”! Film „Sami Swoi: Początek” zabiera nas w podróż do przeszłości, gdzie poznajemy Pawlaka i Kargula jako sąsiadów na Podolu, jeszcze przed ich przybyciem na Ziemie Odzyskane. Już wtedy ich sąsiedztwo było… wybuchowe! Barwna opowieść przepełniona jest drobnymi złośliwościami, ale też ważnymi życiowymi wydarzeniami. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą…
Rachunki za energię w gospodarstwach domowych spadną od 1 kwietnia
Od kwietnia rachunki za energię w gospodarstwach domowych ulegną obniżce. Ofgem, brytyjski regulator rynku energii, ogłosił obniżenie górnego pułapu cenowego, co spowoduje spadek średniego rachunku do najniższego poziomu od dwóch lat. Dla typowego gospodarstwa domowego korzystającego z podwójnego paliwa w Anglii, Szkocji i Walii obniża się górną granicę cen o 12,3%. Oznacza to spadek o 238 funtów w ciągu roku, czyli około 20 funtów miesięcznie. Nowa cena, 1690 funtów, będzie…