Tegoroczne obchody Dnia Pamięci w cieniu pandemii

11 listopada jest ważnym dniem nie tylko dla Polaków, którzy celebrują w tym terminie Narodowe Święto Niepodległości. W Wielkiej Brytanii, w tym samym czasie obchodzony jest Remembrance Day, czyli Dzień Pamięci. Jak obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła na tegoroczne obchody w Southampton?

Po raz pierwszy w historii jedno z najważniejszych patriotycznych świąt w Wielkiej Brytanii zostało przeniesione w znacznym stopniu do sieci. Tylko nieliczne i wybrane osoby mogły osobiście wziąć udział w obchodach Remembrance Day.
Kilka dni temu radni z Southampton City Council za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowali, że pamięć o bohaterach, którzy poświęcili swoje życie za kraj nie może być przyćmiona przez pandemię koronawirusa, dlatego na 8 listopada w Dniu Remembrance Sunday, a także 11 listopada w Armistice Day miasto przygotowało szereg aktywności internetowych.
W zeszłą niedzielę każdy, kto chciał oddać hołd poległym żołnierzom mógł wziąć udział w specjalnie zorganizowanej transmisji na żywo spod pomnika The Cenotaph w Watts Park w centrum Southampton.
Natomiast w czwartek o godzinie 11:00, symbolizującej zawieszenie broni, a także koniec l Wojny Światowej, mieszkańcy miasta zostali poproszeni, by wyszli przed swoje posesje i przez dwie minuty, w ciszy uczcili pamięć ofiar obu wojen światowych.
Członkowie The Royal British Legion, organizacji wspierającej byłych żołnierzy oraz ich rodziny wystosowali prośbę, by domownicy zamawiali ich słynne maki – symbol Remembrance Day, za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych stowarzyszenia. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz weteranów.
Dla wielu kombatantów, a także członków ich rodzin, tegoroczne obchody Dnia Pamięci są bardzo przykre.
Stuart Metcalf – wnuk weterana Kaprala Alfreda Douglas Metclaf’a, żołnierza The Royal Marine Artillery z l Wojny Światowej podczas rozmowy z nami tłumaczył, że jest zdruzgotany tym, że w tym roku po raz pierwszy nie będzie mógł wziąć udziału w uroczystościach Remembrance Day i godnie uczcić pamięć swojego dziadka.
„Jest mi bardzo przykro, że tak się to wszystko potoczyło i że w tym roku będę zmuszony oddać hołd mojemu dziadkowi z domu. Z drugiej strony rozumiem zaistniałą sytuację. W końcu weterani są w grupie ryzyka zachorowania na COVID-19. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy.” – Tłumaczył.
Remembrance Day, to święto potocznie nazywane Poppy Day ze względu na doczepiane maki, które symbolizują kwiaty obrastające mogiły poległych żołnierzy podczas obu wojen światowych. Oprócz swojej symbolicznej wymowy mają również inny cel. Maki sprzedawane są przez organizacje charytatywną The Royal British Legion, a dochód przekazywany jest na rzecz weteranów.
Termin obchodzenia Dnia Pamięci pokrywa się z rocznicą podpisania rozejmu kończącego l Wojnę Światową (Armistice Day).
Główne uroczystości odbywają się pod pomnikiem The Cenotaph w londyńskiej dzielnicy Westminster, niedaleko siedziby Premiera Wielkiej Brytanii na Downing Street. Jednak warto zaznaczyć, że Remembrance Day jest obchodzony w całym kraju, ale również w innych krajach Wspólnoty Narodów.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...