Trump – Obama. Początek przekazywania władzy po wyborach prezydenckich w USA

Pod przewodnictwem gubernatora New Jersey Chrisa Christiego pracuje zespół przygotowujący przejęcie administracji USA przez Donalda Trumpa.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Wśród priorytetów prezydenta elekta jest walka z nielegalną imigracją, w tym wybudowanie muru na południowej granicy USA, reforma służby zdrowia i nowe miejsca pracy.

Trump odbył w czwartek odbył pierwszą, po zwycięstwie w wyborach prezydenckich podróż do Waszyngtonu. Najpierw przyjął go prezydent Barack Obama, zapoczątkowując tradycyjny proces przekazywania władzy po wyborach, a następnie Trump spotkał się z republikańskimi liderami Kongresu.

Zespół Trumpa opracował już krótkie dokumenty na temat priorytetów dla różnych agencji federalnych na pierwszy dzień oraz pierwsze 100 i pierwsze 200 dni prezydentury Trumpa, która rozpocznie się po zaprzysiężeniu 20 stycznia 2017 roku.

Wśród propozycji jest zakaz dla osób pracujących w zespole ds. przygotowania przejęcia administracji lobbowania wobec agencji federalnych. Zakaz ten może trwać tak długo jak Trump będzie prezydentem.

“Będziemy bardzo się starć, by wdrożyć surowsze reformy etyczne” – powiedział “WSJ” były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich, jeden z najbliższych współpracowników Trumpa. Jak dodał, niemal na pewno będzie też reforma służby publicznej, “by pozbyć się ludzi niekompetentnych, skorumpowanych lub łamiących prawo”.

Potwierdził też, że wśród priorytetów “od pierwszego dnia” będzie uszczelnienie południowej granicy USA. Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, inny bliski współpracownik Trumpa, zapewnił w wywiadzie z CNN, że Trump nie zrezygnował z budowy muru.

Z Waszyngtonu Inga Czerny


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...