Waszczykowski: przypomnieliśmy, że Polacy ciężko pracują i płacą podatki…

“Przypomnieliśmy, że Polacy są grupą, która ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę” – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski podsumowując rozmowy szefów resortów dyplomacji i spraw wewnętrznych Polski i Wielkiej Brytanii w Londynie.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Szef MSZ wraz z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem polecieli w poniedziałek do Londynu w związku z dwoma pobiciami mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków. Na wspólnej konferencji z Błaszczakiem Waszczykowski zwrócił uwagę, że Polacy żyją w Wielkiej Brytanii od czasów II wojny światowej, a ich społeczność zwiększyła się po wejściu Polski do UE w 2004 r.[sam_pro id=”0_1″ codes=”true”]

“Przez te kilkadziesiąt lat znacząca populacja Polaków w Wielkiej Brytanii nie doznawała żadnych problemów, żadnych krzywd. Kilka miesięcy temu, na marginesie rozbudzonej kampanii przed decyzją o Brexicie i po referendum, zaczęły się pojawiać incydenty wobec Polaków” – powiedział szef MSZ.

Waszczykowski wyraził również zadowolenie z faktu, że “wielu polityków brytyjskich wyraziło potępienie” incydentów wymierzonych w polskich obywateli – wśród nich premier Theresa May.

W trakcie swojej wizyty w Londynie Waszczykowski i Błaszczak rozmawiali z szefową brytyjskiego MSW Amber Rudd oraz szefem dyplomacji Borisem Johnsonem.

Jak mówił Błaszczak, w toku poniedziałkowych rozmów ministrowie uzyskali zapewnienie, że brytyjskie władze będą monitorowały kwestię ataków na polskich obywateli mieszkających na Wyspach.

Minister spraw wewnętrznych dodał, że wyraził w rozmowie z Rudd “zdziwienie tym, że sześciu zatrzymanych młodocianych sprawców tragedii w Harlow zostało wypuszczonych za kaucją”.

Waszczykowski mówił z kolei, że Rudd i Johnson pozytywnie zareagowali na sugestie dotyczące rozwinięcia współpracy polsko-brytyjskiej m.in. w dziedzinie poprawy w brytyjskim społeczeństwie świadomości wnoszonego przez Polaków wkładu do gospodarki, kultury i życia społecznego Wielkiej Brytanii.

“Rozmawialiśmy szczegółowo ponad godzinę, jak dalej wybrnąć z tej sytuacji, jak możemy pomóc, czego możemy się spodziewać od władz brytyjskich, jak mogą zapewnić dawne bezpieczeństwo Polaków” – relacjonował.

Jak powiedział, w toku spotkania zwrócił również politykom brytyjskim uwagę na wymierzone w mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków publikacje w mediach, które – jego zdaniem – nie zdarzają się wobec “innych nacji, w stosunku do których po prostu nie wypada publikować takich ataków”.

Polscy ministrowie mieli uzyskać zobowiązanie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona, że “każdej takiej sprawie z osobna będzie się przyglądał”.

Szef MSWiA poinformował ponadto, że zaprosił minister Rudd do złożenia wizyty w Warszawie.

Na zakończenie wizyty obaj ministrowie spotkali się z kilkunastoma przedstawicielami największych organizacji polonijnych, z którymi rozmawiali o ich percepcji ataków, a także możliwych działaniach polskiego rządu w tej sprawie.

Oprócz Waszczykowskiego i Błaszczaka w skład polskiej delegacji weszli też m.in. wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba oraz komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Ambasada RP w Londynie poinformowała, że w ciągu ostatnich kilku tygodni odnotowała 17 poważnych incydentów, w tym cztery ataki fizyczne, podpalenie przybudówki należącej do polskiej rodziny w Plymouth oraz rasistowskie graffiti na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie i na pomniku wojennym w Portsmouth.

Z Londynu Marceli Sommer i Jakub Krupa


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...