Brytyjczycy chcą powrotu do Unii Europejskiej.

Brytyjczycy chcą powrotu do Unii Europejskiej.

Brytyjczycy wyrażają chęć powrotu do Unii Europejskiej, o czym świadczy najnowszy sondaż. Ponad połowa respondentów zagłosowałaby teraz za przystąpieniem do UE, co jest pierwszym takim przypadkiem od czasu opuszczenia przez kraj Wspólnoty. Badanie przeprowadzone przez firmę YouGov pokazało rosnące rozczarowanie wśród Brytyjczyków, którzy wcześniej opowiedzieli się za Brexitem. Około 51% ankietowanych powiedziało, że gdyby mieli ponowną szansę, zagłosowaliby za przystąpieniem do Unii Europejskiej.

Według danych YouGov, około 57% Brytyjczyków uważa teraz, że decyzja o Brexicie była nietrafiona – jest to najwyższy odsetek odnotowany przez tę firmę badawczą. Co piąty Brytyjczyk, który głosował za opuszczeniem UE w 2016 roku, obecnie przyznaje, że to była zła decyzja. Tylko 32% ankietowanych oświadczyło, że nie chce powrotu do Wspólnoty Europejskiej. Od czasu formalnego opuszczenia Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku odsetek osób popierających powrót wzrósł o 11%. Brytyjczycy pragną powrotu do UE.

Mimo odejścia z Unii, Brytyjczycy nie odczuwają obiecanych korzyści. Podróżujący muszą stać w nieskończonych kolejkach na lotniskach, a ceny żywności są wyższe. Nowa umowa handlowa z USA, która miała być największym plusem Brexitu, jest obecnie nierealizowalna. Siedem lat po referendum Wielka Brytania boryka się z kryzysem ekonomicznym, a inflacja jest wyższa niż w innych częściach Europy. Premier Rishi Sunak, związany z Partią Konserwatywną, nadal wierzy w Brexit i jego potencjał, jednak jego rząd stara się renegocjować niektóre części umowy opuszczania UE, obawiając się zakłóceń i dodatkowych kosztów dla firm i konsumentów. Brytyjscy urzędnicy obecnie prowadzą rozmowy z przedstawicielami UE w celu opóźnienia wprowadzenia cel na pojazdy elektryczne wysyłane między Wielką Brytanią a UE. Premier ma również nadzieję na osiągnięcie porozumienia, które pozwoli Brytyjczykom korzystać z unijnych e-bramek do kontroli paszportowej.

Wydarzenia
Reklama

Najnowsze artykuły
Najnowsze artykuły