Zmiany w przepisach imigracyjnych w Wielkiej Brytanii

Zmiany w przepisach imigracyjnych w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania
| Redakcja GP

Brytyjski rząd poinformował o wprowadzeniu zmian w przepisach imigracyjnych. Dotyczą one osób, które po Brexicie otrzymały tzw. pre-settled status (tymczasowy status osoby osiedlonej).

Zgodnie z nowymi przepisami, status pre-settled zostanie automatycznie przedłużony o kolejne 2 lata. Oznacza to, że osoby, które nie złożą wniosku o zmianę statusu na settled status, będą mogły nadal mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii bez obaw o utratę legalnego pobytu.

Zmiany zostały wprowadzone w związku z orzeczeniem sądu z 2022 roku, w którym uznano, że program EU Settlement Scheme narusza umowę o wystąpieniu między Wielką Brytanią a UE. Sąd orzekł, że wymaganie od posiadaczy pre-settled status złożenia wniosku o zmianę statusu na settled status jest niezgodne z prawem.

Dzięki zmianom wprowadzonym przez brytyjski rząd, osoby z pre-settled status będą miały więcej czasu na zalegalizowanie swojego pobytu w Wielkiej Brytanii. Po dwóch latach, jeśli nie złożą wniosku o zmianę statusu, ich pre-settled status wygaśnie.

Brytyjski rząd zapowiedział również, że chce zautomatyzować cały proces uzyskiwania settled status. Oznacza to, że osoby z pre-settled status będą mogły automatycznie otrzymać settled status, jeśli spełnią określone kryteria. Proces miałby odbywać się bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku i ma rozpocząć się już w 2024 roku.

Nowe przepisy są pozytywną zmianą dla osób, które po Brexicie otrzymały pre-settled status. Dzięki nim będą mogły nadal mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii bez obaw o utratę legalnego pobytu.

Wydarzenia
Reklama

Najnowsze artykuły
Najnowsze artykuły