Wycieczka po Gdańsku

Dom Uphagena, należy do zabytków w Gdańsku. Położony jest, przy ulicy Długiej tego miasta. Jest on jedyną w naszym kraju, kamienicą mieszczańską, pamiętającą lata osiemnastego wieku.

Po pierwszym rozbiorze Polski
Kamienicę tę, w 1775 roku kupił Johann Uphagen, od kupców gdańskich. Ten znawca sztuki, literatury i geografii mieszkaniec Gdańska, wspomniany zakup, sukcesywnie rozbudowywał i unowocześniał. Z biegiem lat jego dom, dostosowywany został do potrzeb zamożnego właściciela.
Po pewnym czasie
Przez wiek XIX, dom Uphagena znajdował się w rękach rodziny. W 1911 roku, utworzono w tej kamienicy muzeum, które działało aż do roku 1944. pod koniec wojny, Niemcy przewidując swój upadek, postanowili ograbić jej wyposażenie. W ten sposób, nastąpiła powolna zagłada tego miejsca. [sam id=”1″ codes=”true”] Rok 1998
Minęło wiele lat, kiedy to Dom Uphagena, jako muzeum przywrócono do istnienia. Oglądać tu można pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, które tchną klimatem dawnych dni i epok. W oficynie, urządzono trzy saloniki, których ściany wyłożono boazerią, na której namalowano barwne motyle, kwiaty i zwierzęta. Na drugim piętrze, urządzono stylowe sypialnie. W oficynie poprzecznej, znajduje się zaś mała jadalnia, wyposażona w stół i krzesła, pamiętające dawne dzieje domu. Na parterze kamienicy, są pomieszczenia gospodarcze takie jak sień, kuchnia i spiżarnia.
Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...