Zamach w Barcelonie

Dziś po południu ok godz. 17 w centrum Barcelony doszło do zamachu terrorystycznego. Rozpędzona furgonetka wjechała w tłum ludzi na ulicy La Rambla. Są ofiary śmiertelne i ranni.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

 

La Rambla, gdzie doszło do zdarzenia, to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc w mieście. Ulica prowadzi od Placu Katalońskiego w centrum Barcelony do pomnika Krzysztofa Kolumba.

W rezultacie czwartkowego zamachu terrorystycznego w Barcelonie dotychczas potwierdzono śmierć 13 osób, ponad 100 osób zostało rannych – poinformował na konferencji prasowej Joquin Forn z ministerstwa spraw wewnętrznych regionalnego rządu Katalonii. Zastrzegł on, że liczba ofiar może wzrosnąć.

Media hiszpańskie: jeden z podejrzanych o dokonanie zamachu zginął w wymianie ognia z policją. Jak podają funkcjonariusze, zatrzymani w związku z atakiem zostali Hiszpan i Marokańczyk.

Za”El Pais”: ciężarówka przejechała 530 metrów od momentu potrącenia pierwszego człowieka do zatrzymania się.

Do zorganizowania zamachu w Barcelonie przyznało się Państwo Islamskie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił, że Francja solidaryzuje się z Hiszpanią po zamachu w Barcelonie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła “straszliwy atak”. Premier Theresa May powiedziała, że W. Brytania łączy się z Hiszpanią w walce z terroryzmem.

Żal i współczucie dla poszkodowanych i ich bliskich wyraża również Prezydent Polski Adrzej Duda.

Do Barcelony z całego świata napływają wyrazy współczucia dla ofiar i ich rodzin. Świat łączy się w bólu z Hiszpanią.

Premier Hiszpanii ogłosił żałobę narodową. Potrwa ona od 18 do 20 sierpnia.

Konsulat Generalny RP w Barcelonie pozostaje w kontakcie z władzami hiszpańskimi i na bieżąco monitoruje sytuację. Do chwili obecnej lokalne władze hiszpańskie nie potwierdziły, aby wśród poszkodowanych w zamachu w Barcelonie znajdowali się obywatele RP – poinformowało wieczorem MSZ.

 


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...