Zamek Książ – Wędrówki po Dolnym Śląsku

Zamek Książ, wybudowany został w latach 1288–1292 przez księcia pochodzącego ze Świdnicy Bolka I Surowego. Stanął on w miejscu starego grodu drewnianego, który został zniszczony w 1263 roku, przez Przemysła Otokara z rodu Przemyślidów czeskich.

[sam_pro id="0_1" codes="true"]

Wczesna historia
Książę Bolko I Surowy, przeniósł do nowo wybudowanego zamku swoją siedzibę z miejscowości Lwówek. Budynek jednak, został znacznie rozbudowany z inicjatywy jego wnuka, Bolka II Małego. Po śmierci księżnej Agnieszki żony Bolka Małego, która nastąpiła w 1392 roku, Książ przeszedł pod panowanie monarchii czeskiej.

W rękach niemieckich
W 1509 roku, Książ został oddany podobno za długi karciane wraz z rozległymi majątkami w dzierżawę pochodzącej z Miśni, rodzinie Hobergów, która w 1714 roku zmieniła nazwisko na Hochberg. W czasie wojny trzydziestoletniej, Książ kilkakrotnie ulegał zniszczeniu.

Na przełomie wieków
W XIX i XX wieku, w zamku gościło wiele znamienitych osób takich jak, Izabela Czartoryska, czy też Zygmunt Krasiński. W latach 1909–1923, książę Jan Henryk Hochberg, dokonał kolejnej przebudowy zamku, dobudowując przyległe do domu nowe skrzydło, zaś tarasy przedzamkowe, upiększył szeregiem okazałych fontann. Przed I wojną światową, dobudowano tu palmiarnię i urządzono w niej ogród japoński.

W rękach Daisy
Ostatnią z rodziny Hochbergów, która najdłużej mieszkała w zamku Książ, była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana potocznie księżniczką Daisy. W roku 1940, zmuszona była ona przez władze okupacyjne do opuszczenia ukochanego domostwa. W 1941 roku władze III Rzeszy, przejęły zamek przekształcając go w rezydencję Hitlera. Według niektórych badaczy, w lochach pod obiektem powstał podziemny kompleks, mający służyć jako fabryka sprzętu niemieckiego wojskowego.

Książ w granicach Polski
Po drugiej wojnie światowej, Książ znalazł się w granicach Polski. Zamek został dotkliwie zdewastowany, przez stacjonujące tu wojska radzieckie.  Dziś ta piękna rezydencja, oddana jest do zwiedzania turystom.


Druk materiałów reklamowych

Oferujemy kompleksowy druk najbardziej popularnych materiałów takich jak: Ulotki, Wizytówki, Bannery, Plakaty...