Najbogatsi ludzie świata w 2023 roku

Najbogatsi ludzie świata w 2023 roku

Elon Musk znów na czele

Większość najbogatszych ludzi świata w 2023 roku wzbogaciła się. Na czele rankingu znalazł się Elon Musk, którego majątek wzrósł o 98 miliardów dolarów, czyli o więcej niż PKB Angoli.

Brytyjski dziennik „The Guardian” oparł swoją publikację na liście 500 najbogatszych osób świata sporządzonej przez Bloomberg. W pierwszej dziesiątce znalazło się tylko dwóch obywateli krajów innych niż USA – Francuz Bernard Arnault i Hindus Mukesh Ambani.

Polska na mapie najbogatszych

W czołowej 500 jest jeden Polak, Tomasz Biernacki, właściciel supermarketów Dino. Bloomberg oszacował wartość jego majątku na 5,85 miliarda dolarów.

Rosyjscy oligarchowie też się wzbogacili

Jedynie 12 spośród 50 najbogatszych ludzi na świecie zanotowało uszczuplenie w swym stanie posiadania. W czołowej 500 „zbiedniało” 115 osób.

Indonezyjczyk z siedmiokrotnym wzrostem majątku

W pierwszej 50. największy skok odnotował indonezyjski przedsiębiorca Prajogo Pangestu, który pomnożył w 2023 roku swój majątek siedmiokrotnie, co pozwoliło mu na uplasowanie się na 47 pozycji w rankingu.

Indie – największy spadek majątku

Najbardziej „zbiedniał” zajmujący 15. miejsce indyjski biznesmen Gautam Adani, którego majątek skurczył się o 36 miliardów dolarów.

 

Ranking Bloomberga pokazuje, że najbogatsi ludzie świata w 2023 roku nadal wzbogacali się, pomimo niekorzystnych czynników gospodarczych, takich jak inflacja czy wojna w Ukrainie.

Rosyjscy oligarchowie, którzy formalnie są objęci zachodnimi sankcjami, również zdołali zwiększyć swoje majątki. Jest to przykład na to, że sankcje mają ograniczoną skuteczność w walce z korupcją i nierównościami społecznymi.

Polska jest jedynym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej, który ma przedstawiciela w czołowej 500 najbogatszych ludzi świata. Tomasz Biernacki, właściciel supermarketów Dino, jest 462. najbogatszą osobą na świecie.

Wydarzenia
Reklama

Najnowsze artykuły
Najnowsze artykuły