Polska
Zdjęcie:
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zatrzymani i aresztowani

Warszawa, 10 stycznia 2024 r. – Wczoraj po południu policja weszła do Pałacu Prezydenckiego pod nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy i zatrzymała skazanych prawomocnym wyrokiem posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Po godz. 22 zostali oni doprowadzeni do aresztu śledczego Warszawa-Grochów.

Większość parlamentarna wskazuje na równość wszystkich wobec prawa, PiS grzmi o początkach totalitaryzmu w Polsce

Do zatrzymania miało dojść, gdy prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej opuścił Pałac Prezydencki. Przed godziną 18 udał się bowiem na noworoczne spotkanie ze Swietłaną Cichanouską i członkami społeczności białoruskiej.

Zatrzymanie byłych ministrów wywołało liczne komentarze polityczne. Większość parlamentarna, w tym przedstawiciele opozycji i koalicji rządzącej, wskazała na zasadę równości wszystkich wobec prawa.

Zatrzymanie osób skazanych prawomocnym wyrokiem jest oczywistym obowiązkiem państwa – powiedział rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
Z kolei przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zaatakowali rząd. – To początek totalitaryzmu w Polsce – powiedział poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

Osoby zatrzymane doprowadzone do aresztu

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że osoby, w stosunku do których prowadzono czynności, zgodnie z nakazem sądu, zostały doprowadzone do właściwej jednostki penitencjarnej.

O co chodzi w sprawie Kamińskiego i Wąsika?

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem za nadużycie władzy w związku z aferą gruntową. Kamiński otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności, a Wąsik karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

źródło:

Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Zegarek
Jest godzina:
CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIE
Pakosińska o rozstaniu z Kabaretem
Katarzyna Pakosińska o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju: trudny czas, ale słuszna decyzja Katarzyna Pakosińska otwarcie mówi o kulisach rozstania z Kabaretem Moralnego Niepokoju, z którym związana była przez 15 lat (1996-2011). Podkreśla, że decyzja o odejściu nie była łatwa, ale z perspektywy czasu uważa ją za słuszną. Artystka przyznaje, że w tamtym czasie narastały napięcia i pogarszały się relacje między nią a pozostałymi członkami kabaretu. To, w połączeniu z…
Najbogatsi ludzie świata w 2023 roku
Elon Musk znów na czele Większość najbogatszych ludzi świata w 2023 roku wzbogaciła się. Na czele rankingu znalazł się Elon Musk, którego majątek wzrósł o 98 miliardów dolarów, czyli o więcej niż PKB Angoli. Brytyjski dziennik „The Guardian” oparł swoją publikację na liście 500 najbogatszych osób świata sporządzonej przez Bloomberg. W pierwszej dziesiątce znalazło się tylko dwóch obywateli krajów innych niż USA – Francuz Bernard Arnault i Hindus Mukesh Ambani.…
AKADEMIA PANA KLEKSA premiera 5 stycznia 2024
Akademia Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Jana Brzechwy, która opowiada o przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej akademii prowadzonej przez ekscentrycznego profesora Ambrożego Kleksa. Nowy film, wyreżyserowany przez Macieja Kawulskiego, jest wierną adaptacją książki, ale wprowadza też wiele nowych elementów, które sprawiają, że będzie on atrakcyjny dla widzów w każdym wieku. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Ada Niezgódka to dziewczynka, która nie pasuje do otaczającego ją świata. Jest ciekawa…