Rachunki za energię w gospodarstwach domowych spadną od 1 kwietnia

Rachunki za energię w gospodarstwach domowych spadną od 1 kwietnia

Wielka Brytania
| Redakcja GP

Od kwietnia rachunki za energię w gospodarstwach domowych ulegną obniżce. Ofgem, brytyjski regulator rynku energii, ogłosił obniżenie górnego pułapu cenowego, co spowoduje spadek średniego rachunku do najniższego poziomu od dwóch lat.

Dla typowego gospodarstwa domowego korzystającego z podwójnego paliwa w Anglii, Szkocji i Walii obniża się górną granicę cen o 12,3%. Oznacza to spadek o 238 funtów w ciągu roku, czyli około 20 funtów miesięcznie. Nowa cena, 1690 funtów, będzie najniższa od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, która wywołała gwałtowny wzrost cen na hurtowym rynku energii.

Spadek cen jest spowodowany obniżeniem hurtowych cen gazu ziemnego. Ceny te spadły z rekordowych poziomów odnotowanych w 2022 roku, co jest spowodowane m.in. łagodną zimą i zwiększonymi dostawami gazu skroplonego (LNG).

Obniżka cen energii będzie ulgą dla wielu gospodarstw domowych, które borykają się z rosnącymi kosztami życia. Należy jednak pamiętać, że ceny energii nadal są wyższe niż przed pandemią COVID-19.

Wydarzenia
Reklama

Najnowsze artykuły
Najnowsze artykuły