Zdjęcie: You Tube

Elina Svitolina pokonuje Igę Świątek.

Wimbledon 2023: Elina Svitolina pokonuje Igę Świątek i awansuje do półfinału, gdzie zmierzy się z Markétą Vondrousovą

Elina Svitolina, ukraińska tenisistka, która powróciła na korty w kwietniu po urodzeniu córki w październiku, zaskoczyła wszystkich, pokonując najwyżej rozstawioną Igę Świątek i awansując do półfinału Wimbledonu. Jej przeciwniczką w tej fazie turnieju będzie Markéta Vondrousová, która również zaskoczyła swoją wygraną.

Svitolina wygrała pojedynek z Iga Świątek wynikiem 7-5, 6-7 (5-7), 6-2, gdy gra Polki, zwłaszcza jej forhend, zaczęła zawodzić.

„To niewiarygodne uczucie” – powiedziała 28-letnia Svitolina.

Była trzecia rakietka świata zmierzy się teraz z Czeszką Vondrousovą, która pokonała czwartą zawodniczkę z Ameryki, Jessicę Pegulę.

Vondrousová, finalistka French Open z 2019 roku, wygrała z wynikiem 6-4, 2-6, 6-4. Niespodziewany – i popularny – sukces Svitoliny trwa

Svitolina nie spodziewała się, że dotrze tak daleko w turnieju. Musiała sprzedać bilety na koncert Harry’ego Stylesa, na który miała iść w Wiedniu w niedzielę, ponieważ kolidował on z jej meczem ćwierćfinałowym. Jednak patrząc na jej dzisiejszą grę, może teraz chcieć wyczyścić swój kalendarz na resztę tygodnia.

Początek meczu nie był korzystny dla Svitoliny. Już w pierwszej rozgrywce straciła przełamanie po podwójnym błędzie serwisowym. Jednak to Świątek zaczęła tracić panowanie nad grą, zwłaszcza przy serwisie na wynik 5-4 dla niej.

Trzy kolejne forhendy wysłała daleko za linię kortu, oddając przełamanie po podwójnym błędzie serwisowym, a kolejne cztery błędy w tym uderzeniu dały Svitolinie pewne podanie. Błędy Polki kontynuowały się w kolejnej grze, a dała Ukraińce pierwszego seta, wysyłając backhanda szeroko.

Na koniec pierwszego seta dach na korcie centralnym został zamknięty, gdy nad kompleksem All England Club zebrały się chmury deszczowe, które były przyczyną wielu przesunięć terminów meczów w tym tygodniu.

Opóźnienie mogło zakłócić rytm gry Svitoliny, ale zamiast tego od razu pewnie obroniła swoje podanie.

Świątek na chwilę zatrzymała serię porażek, przełamując serwis i osiągając prowadzenie 3-1, ale niezłomna Svitolina ponownie dyktowała tempo z głębi kortu i odzyskała przełamanie, demonstrując, że wróciła na korty w świetnej formie.

Jednak Świątek, która po raz pierwszy zagrała w ćwierćfinale Wimbledonu, zaczęła trafiać forehandem w odpowiednie miejsca, a kiedy pewna siebie Svitolina nieudolnie zagrała prosty punkt przy siatce, prowadząc 40-0, to był początek spadku jej formy, który pozwolił Polce wrócić do gry.

Świątek przełamała w tamtym gemie i ostatecznie doprowadziła do tie-breaka, w którym początkowo przegrywała, ale potrafiła się odbić i doprowadzić mecz do decydującego seta, gdy Svitolina przegrała forehanda.

Jednak błędy Polki powróciły w trzecim secie, tracąc dwa razy podanie, a Svitolina zachowała nerwy, aby zamknąć mecz, który wygrała na swoją drugą piłkę meczową, kiedy Świątek – podobnie jak to było przez całe jej popołudnie – wysłała forhend w siatkę.

Ukraińska tenisistka upadła na kolana, patrząc z szokiem na kort, a następnie zaczęła rzucać pocałunki do zachwyconej publiczności na Korcie Centralnym, która wspierała ją i pragnęła, aby jej niesamowity występ trwał dalej.

źródło: BBC

Czytaj Więcej:
Reklama

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Zegarek
Jest godzina:
CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIE
Najbogatsi ludzie świata w 2023 roku
Elon Musk znów na czele Większość najbogatszych ludzi świata w 2023 roku wzbogaciła się. Na czele rankingu znalazł się Elon Musk, którego majątek wzrósł o 98 miliardów dolarów, czyli o więcej niż PKB Angoli. Brytyjski dziennik „The Guardian” oparł swoją publikację na liście 500 najbogatszych osób świata sporządzonej przez Bloomberg. W pierwszej dziesiątce znalazło się tylko dwóch obywateli krajów innych niż USA – Francuz Bernard Arnault i Hindus Mukesh Ambani.…
AKADEMIA PANA KLEKSA premiera 5 stycznia 2024
Akademia Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Jana Brzechwy, która opowiada o przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej akademii prowadzonej przez ekscentrycznego profesora Ambrożego Kleksa. Nowy film, wyreżyserowany przez Macieja Kawulskiego, jest wierną adaptacją książki, ale wprowadza też wiele nowych elementów, które sprawiają, że będzie on atrakcyjny dla widzów w każdym wieku. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Ada Niezgódka to dziewczynka, która nie pasuje do otaczającego ją świata. Jest ciekawa…
Aneta Glam-Kurp: Święta i sylwestra spędzi w Miami
Uczestniczka programu „Królowa przetrwania” Aneta Glam-Kurp zapowiedziała, że w tym roku spędzi święta Bożego Narodzenia i sylwestra w Miami. Zazwyczaj święta spędzała w bikini na plaży w Saint-Barthélemy, ale tym razem ze względu na zawodowe obowiązki swojego partnera musiała zmienić plany. – Zazwyczaj jesteśmy w bikini na plaży, ale tym razem George musi być w Miami w związku z pracą, więc zostaniemy tam i spędzimy święta u znajomych – powiedziała…